poniedziałek, 23 styczeń 2023 12:42

Rosja: Władimir Putin odwraca się od Prigożyna. ISW: Gwiazda gaśnie

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rosja: Władimir Putin odwraca się od Prigożyna. ISW: Gwiazda gaśnie

Prigożyn nie zniknie z otoczenia Putina - uważają analitycy ISW.

Po miesiącach wyraźnego wzrostu gwiazda Jewgienija Prigożyna, twórcy Grupy Wagnera, zaczyna gasnąć - uważają analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów, Putin zaczyna odwracać się od szefa Grupy Wagnera ze względu na to, że nie dotrzymał obietnic zdobycia Bachmutu własnymi siłami.

Zdaniem ekspertów, w związku z niepowodzeniami Prigożyna w walce o Bachmut Władimir Putin zwrócił się do gen. Siergieja Surowikina, by kontynuował działania na rzecz zarówno zdobycia ukraińskich ziem, jaki i złamania woli Ukraińców i ich sojuszników.

 

 

"Wydaje się, że Putin przestał polegać na Prigożynie i jego nieregularnych siłach i ponownie zwrócił się do Surowikina, Szojgu i wykorzystania konwencjonalnej armii rosyjskiej. Zaczął przywracać kontrolę nad działaniami wojennymi ministerstwu obrony Federacji Rosyjskiej na początku grudnia" - wskazują analitycy.

Eksperci ISW zwracają uwagę, że w okresie wzrostu Prigożyna pojawiła się szansa, że będzie mógł grać pierwsze skrzypce podczas podejmowania decyzji o działaniach prowadzonych na wojnie.

 

Wydawało się nawet, że zastąpi Szojgu albo Surowikina. Jednak niepowodzenia w Ukrainie sprawiły, że Putin przestał pokładać nadzieje w członkach Grupy Wagnera i siłach jej szefa. 

 

ZOBACZ: ISW: Władimir Putin może ogłosić w środę drugą falę mobilizacji 


Według analityków, Prigożyn nie zniknie z otoczenia Putina, a swoją szansę na zdobycie uwagi będzie miał, gdy Surowikin lub Szojgu zwiodą rosyjskiego dyktatora.

Rosja: Władimir Putin odwraca się od Prigożyna. ISW: Gwiazda gaśnieTwoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...

anw/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Czytaj więcej...

Czytany 21 razy