środa, 10 lipiec 2024 06:31

Wojna na Ukrainie. Szczyt w Waszyngtonie: Joe Biden zapowiada przekazanie broni

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wojna na Ukrainie. Szczyt w Waszyngtonie: Joe Biden zapowiada przekazanie broni

Ze wspólnego oświadczenia przywódców pięciu krajów, opublikowanego przez Biały Dom, wynika, że USA, Niemcy i Rumunia przekażą Ukrainie dodatkowe baterie Patriotów, Holandia komponenty tego samego systemu, zaś Włochy dostarczą system SAMP/T.

 

Dodatkowo w nadchodzących miesiącach USA i partnerzy mają przekazać "dziesiątki" systemów krótszego zasięgu, w tym NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS-T SLS i Gepard. Te mają zostać darowane przez m.in. Kanadę, Norwegię, Hiszpanię i Wielką Brytanią.

 

Ogłoszony w Waszyngtonie program pomocowy jest zdecydowanie największym dotąd wsparciem ukraińskiej obrony powietrznej od początku wojny i podwoi liczbę posiadanych przez Ukrainę systemów Patriot.

Joe Biden: Niech nikt nie ma złudzeń

Podczas wtorkowej ceremonii upamiętniającej 75-lecie Sojuszu w Mellon Auditorium - miejscu podpisania Traktatu Waszyngtońskiego w 1949 r. - prezydent Biden zapewnił o "pełnym wsparciu" dla Ukrainy. Przekonywał, że NATO jest dziś silniejsze, niż kiedykolwiek i wyraził przekonanie, że Rosja przegra swoją wojnę.

 

ZOBACZ: Szczyt NATO w Waszyngtonie. Radosław Sikorski: Węgry blokują 2 mld zł dla Polski

 

- Niech nikt nie ma złudzeń: Rosja przegrywa tę wojnę. Ponad dwa lata po rozpoczęciu wojny Putina jej straty są oszałamiające: ponad 350 tys. rosyjskich żołnierzy zabitych i rannych, niemal milion Rosjan opuściło Rosję, bo nie widzi więcej w niej przyszłości" - powiedział amerykański lider. Dodał, że celem Putina jest totalne podporządkowanie sobie Ukrainy i jeśli nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie.

 

- Ale to Ukraina zatrzyma Putina - oznajmił.

 

Biden zapewniał też, że Sojusz cieszy się przytłaczającym poparciem obydwu partii w Ameryce, bo Amerykanie wiedzą, że Sojusz czyni Amerykę bezpieczną. Podkreślił, że bez NATO mielibyśmy dziś do czynienia z "kolejną wojną w Europie, amerykańskimi żołnierzami walczącymi i umierającymi w tej wojnie, dyktatorami rozsiewającymi chaos, gospodarczą zapaścią i katastrofą".

Atak na szpital w Kijowie

Według informacji Sił Powietrznych Ukrainy w poniedziałek Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy 38 rakiet, z których ośmiu nie udało się zneutralizować. Pociski trafiły w cele cywilne, m.in. w budynki mieszkalne oraz dwie placówki medyczne, w tym szpital dziecięcy Ochmatdyt. 

 

W ataku zginęły 33 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

 

ZOBACZ: Orban odwiedził Putina w Moskwie. Teraz mówi, co sądzi o ataku na Kijów

 

W piątek rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że pociski balistyczne Iskander-M zniszczyły dwie wyrzutnie systemów rakiet ziemia-powietrze Patriot w obwodzie odeskim w Ukrainie, w rejonie portu Jużne. 

 

Po południu do tej informacji odniosła się strona ukraińska. "Dziękuję wszystkim, którzy pomagają wysokiej jakości modelami samolotów i systemów rakietowych. Wróg ma mniej Iskanderów, a my czekamy na dostawy atrap" - przekazał generał Mykoła Ołeszczuk udostępniając również nagranie z dronów. 

Ilu baterii Patriot potrzebuje Ukraina?

Brak wystarczającej liczby systemów naziemnej obrony powietrznej przy zmasowanych rosyjskich atakach z powietrza naraża Ukraińców na niszczenie ich infrastruktury krytycznej w szybkim tempie. Ukraińscy politycy z niecierpliwością oczekują na pomoc z Zachodu. 

 

W piątek ambasador Niemiec w Ukrainie Martin Jaeger poinformował, że trzeci niemiecki system Patriot dotarł już do Ukrainy.

 

To wciąż może być za mało, by Ukraina mogła się skutecznie bronić. - Aby całkowicie ochronić Ukrainę, w przyszłości pożądane jest, aby Ukraina miała 25 systemów Patriot, po 6-8 baterii każdy - informował w kwietniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Wojna na Ukrainie. Szczyt w Waszyngtonie: Joe Biden zapowiada przekazanie broniTwoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...
Czytaj więcej

Czytaj więcej...

Czytany 22 razy