środa, 10 lipiec 2024 06:31

Mediolan. Zmienili nazwę lotniska Malpensa, Włosi oburzeni

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mediolan. Zmienili nazwę lotniska Malpensa, Włosi oburzeni

We Włoszech wybuchła afera po tym, jak podjęto decyzję o zmianie nazwy lotniska Malpensa koło Mediolanu. Teraz będzie nazywane na cześć imienia byłego premiera Silvio Berlusconiego. Wiele osób jest zbulwersowanych, ponieważ kontrowersyjny polityk zasłynął m.in. skandalami obyczajowymi. Ruszyły nawet petycje wzywającą rząd Giorgii Meloni do zmiany decyzji.

We Włoszech rośnie sprzeciw wobec zmiany nazwy lotniska Malpensa. Decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego port ma nosić nazwę byłego premiera Silvio Berlusconiego. Wicepremier i minister ds. infrastruktury i transportu Matteo Salvini zaakceptował decyzję, co nie spodobało się opinii publicznej. 

Ponad 35 tys. osób podpisało petycję wzywającą rząd Giorgii Meloni do powstrzymania tych planów. Petycja została zorganizowana przez młodzieżówkę centrolewicowej Partii Demokratycznej, która argumentowała, że lotnisko powinno zostać nazwane imieniem "postaci, która uosabia wartości uczciwości, prawości i służby społecznej".

 

Burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala stwierdził, że Urząd Lotnictwa Cywilnego ulega presji polityków. Zwrócił również uwagę, że decyzja nie została uzgodniona ze spółką zarządzającą mediolańskimi lotniskami. "Silvio Berlusconi nie odzwierciedla tych wartości, o czym świadczą liczne wyroki skazujące, które otrzymał na przestrzeni lat" - napisano.

 

ZOBACZ: Włochy. Restaurator oferuje 300 euro za znalezienie kelnera

 

- To szaleństwo - stwierdził Sala cytowany przez włoskie media. Wcześniej burmistrz zablokował podobny pomysł, gdy także próbowano nazwać jedno z mediolańskich lotnisk na część Berlusconiego. 

 

Parlamentarzysta Marco Grimaldi przyznał, że nie chciałby korzystać z lotniska imienia byłego premiera. - Osobiście byłoby mi wstyd wystartować z lotniska Falcone-Borsellino i wylądować w porcie imienia Silvio Berlusconiego - stwierdził Grimaldi.

 

Portal "milanotoday.it" przekazał, że powstała inna petycja, zgodnie z którą obywatele chcą, aby wspomniane lotnisko nosiło nazwę Luca Attanasio. Włoski dyplomata zginął podczas ataku na konwój misji ONZ. 

 

Mediolan. Zmienili nazwę lotniska Malpensa, Włosi oburzeniTwoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Czytaj więcej...

Czytany 20 razy