sobota, 16 wrzesień 2023 22:17

Finał ME w siatkówce: Polacy mistrzami Europy! Włosi pokonani 3:0

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Finał ME w siatkówce: Polacy mistrzami Europy! Włosi pokonani 3:0

Po raz drugi w historii Polacy zostali mistrzami Europy w piłce siatkowej. Polacy pokonali Włochy 3:0 (w setach 25:20, 25:21 i 25:23). Nasza drużyna z kadrą Italii rok temu też spotkała się w finale, ale Mistrzostw Świata. Wtedy jednak Włosi okazali się niepokonani. W sobotę indywidualny triumf zaliczył też polski zawodnik Wilfredo Leon, wybrany MVP turnieju.

Polscy siatkarze zapewnili sobie awans do finału mistrzostw Europy w czwartek 14 września. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali wówczas ze Słowenią 3:1 (23:25, 25:21, 25:20, 25:21).

 

Do udziału w finałowym meczu po stronie naszej drużyny wystawiono skład: Grzegorz Łomacz (z numerem 12), Jakub Popiwczak (3), Marcin Janusz (19), Paweł Zatorski (17), Aleksander Śliwka (11), Bartosz Bednorz (10), Bartosz Kurek (6), Jakub Kochanowski (15), Kamil Semeniuk (16), Karol Kłos (7), Łukasz Kaczmarek (5), Norbert Huber (99), Tomasz Fornal (21) i Wilfredo Leon (9).

 

Przed rozpoczęciem spotkania uczczono minutą ciszy pamięć 5-latki, która nieopodal Turynu zginęła po tym, jak w auto, którym jechała uderzyły elementy rozbitego samolotu akrobacyjnego.

Polsko-włoski rewanż. Przegraliśmy z Italią w finale MŚ w Katowicach

We wcześniejszych meczach ME Polacy świetnie sobie radzili. W fazie grupowej pokonali Holandię, Czechy, Macedonię Północną, Czarnogórę i Danię. Natomiast w fazie pucharowej, poza Słowenią, pokonali narodowe drużyny Belgii i Serbii.

 

 

Polscy i włoscy siatkarze spotkali się w finale już kolejny raz. Ostatni raz walka o złoto miała miejsce w ubiegłym roku podczas Mistrzostw Świata w Katowicach. Reprezentacja Polski przegrała 1:3, zdobywając srebro.

Wilfredo Leon MVP Mistrzostw Europy

Dotychczas Polacy raz zostali mistrzami Europy - w 2009 roku. Więcej, bo trzykrotnie, sięgali po tytuł mistrzów świata: w 1974, 2014 i 2018 roku.

 

W sobotę MVP (najbardziej wartościowym graczem) Mistrzostw Europy ogłoszono polskiego zawodnika Wilfredo Leona. Stał się drugim w historii takim zawodnikiem naszej kadry - pierwszym został 14 lat temu Piotr Gruszka.

nb/wka/Polsat Sport

Czytaj więcej

Czytaj więcej...

Czytany 11 razy