wtorek, 24 styczeń 2023 06:04

Departament Stanu USA: nie posiadamy czołgów Leopard, to pytanie do krajów europejskich

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ukraina czeka na niemieckie czołgi i apeluje o jak najszybsze dostawy broni. O potrzebie budowy koalicji państw, które przekażą Ukrainie Leopardy mówił polski premier. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu, czy Waszyngton pomoże w przekonywaniu Berlina.

Premier Mateusz Morawiecki pytany, czy wystąpi do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard, odparł: "wystąpimy o taką zgodę, ale to temat drugorzędny". - Nawet gdybyśmy jej ostatecznie nie dostali, to i tak w ramach małej koalicji przekażemy nasze czołgi razem z innymi na Ukrainę – dodał.

Ned PriceFreddie Everett/state.gov

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price zapytany przez reportera "Faktów" TVN Marcina Wronę, czy Stany Zjednoczone dyplomatycznie pomogłyby zbudować taką koalicję, żeby Polska, a także inne kraje regionu mogły wysłać Leopardy do Ukrainy, odpowiedział, że USA "zbudowały i stoją na czele koalicji 50 państw, które przez większą część roku przekazały miliardy dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa do Ukrainy".

- Trzeba też powiedzieć o pomocy ekonomicznej oraz humanitarnej, którą różne państwa na świecie przekazują. Nie chcę sugerować, że pomoc w zakresie bezpieczeństwa to jedyna pomoc, której potrzebują Ukraińcy. Potrzebują jej w różnych aspektach i od jak największej liczby państw – wskazał Ned Price.

Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że "jest koalicja". - Stany Zjednoczone pomogły ją stworzyć i są na jej czele – podkreślił. Dopytywany o dostawy Leopardów, powiedział: - My nie posiadamy czołgów Leopard, to jest pytanie do krajów europejskich – dodał.Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET imageukrainabartkowiak berlin2101N055X CNN WOJSKOWY BSZaślepka materiału TVN24GOZdjęcie z 23 stycznia 2023 rokuZdjęcie z 23 stycznia 2023 rokuimageimageObjawy raka trzustki, które są ignorowane. To nowotwór o jednym z najgorszych rokowań"Teraz albo nigdy". Japonia "jest na skraju niezdolności do funkcjonowania jako społeczeństwo"Wewnętrzne jądro Ziemi mogło na chwilę przestać się obracać, a potem zmienić kierunek obrotuStrzały w Kalifornii. Siedem ofiar śmiertelnychKaretka z "ostatniej puszki Pawła Adamowicza" i Jurek Owsiak z klocków zasilą skarbonkę WOŚPWOŚP 2023. Aukcje gwiazd TVN Warner Bros. DiscoveryByły szef biura kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku aresztowany za pracę dla rosyjskiego oligarchyByły oficer brytyjskiego wywiadu: wczesną wiosną ziemia jest zbyt grząska do kolejnej fazy wojnyZastępca RPO o wizycie na granicy z Białorusią i rozmowie z migrantami. "To są ludzie, którzy przeszli piekło"Finał WOŚP w stolicy: koncerty, imprezy sportowe i inne charytatywne atrakcjeSłużby dostaną dostęp do naszych maili i komunikatorów? Niebezpieczny artykuł 43 nowej ustawyPożar na 11. piętrze bloku. "Zapaliły się rzeczy zgromadzone na klatce schodowej"Były meksykański minister oskarżony o przyjmowanie łapówek od kartelu Sinaloa"Economist": wybory w Turcji mogą przesądzić o tym, czy pozostanie ona demokracjąOto najbardziej poszukiwani pracownicy w ostatnim roku. Króluje jedna specjalizacja

Czytaj więcej...

Czytany 11 razy