wtorek, 24 styczeń 2023 06:14

Niemcy. Krzyż Zasługi dla ocalałej z Holokaustu 101-letniej Margot Friedlaender

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Burmistrz Berlina odznaczyła Krzyżem Zasługi I klasy ocalałą z Holokaustu Margot Friedlaender. Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Czerwonym Ratuszu odsłonięto także jej popiersie.

- Berlin jest pani nieskończenie wdzięczny - powiedziała burmistrz Franziska Giffey, zwracając się do ocalałej z Holocaustu 101-latki. Margot Friedlaender jest "uosobieniem napominającego głosu naszego sumienia", powiedziała Giffey. Utrzymanie żywej pamięci o Holokauście i jego ofiarach pozostaje zadaniem dla wszystkich przyszłych pokoleń. - Nigdy więcej nie możemy pozwolić, aby coś takiego się powtórzyło - powiedziała.

Urodzona w Berlinie Friedlaender "przeżyła prześladowania narodowego socjalizmu". Jej rodzina "została wymordowana w różnych obozach zagłady". Friedlaender wyemigrowała do USA.

Krzyż Zasługi dla ocalałej z Holocaustu 101-letniej Margot FriedlaenderMichael Sohn/PAP/EPA

"W 2010 roku po śmierci męża wróciła do rodzinnego miasta. ‘Te dwanaście lat tak wiele dla mnie znaczy’ - powiedziała w poniedziałek, spoglądając wstecz" - pisze portal rbb24. Friedlaender od lat prowadzi kampanię na rzecz zachowania pamięci o zbrodniach niemieckiego narodowego socjalizmu.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagrody odsłonięto także popiersie Friedlaender autorstwa artystki Stephanie von Dallwitz. - To popiersie symbolizuje, że pani, droga Margot Friedlaender, zawsze będzie miała szczególne miejsce w naszych sercach. Berlin jest pani nieskończenie wdzięczny - powiedziała burmistrz, zwracając się do ocalałej z Holocaustu.

Friedlaender od lat prowadzi kampanię na rzecz zachowania pamięci o zbrodniach niemieckiego narodowego socjalizmu. "W Czerwonym Ratuszu podkreśliła też szczególną rolę, jaką odgrywa dla niej Berlin: ‘Tu się urodziłam, tu umrę, tu chcę być pochowana’" - napisał rbb24.Źródło zdjęcia głównego: Michael Sohn/PAP/EPAZaślepka materiału TVN24GOimageimageSiły USA i Izraela rozpoczęły wielkie manewryDepartament Stanu USA: nie posiadamy czołgów Leopard, to pytanie do krajów europejskichByły oficer brytyjskiego wywiadu: wczesną wiosną ziemia jest zbyt grząska do kolejnej fazy wojny"Economist": wybory w Turcji mogą przesądzić o tym, czy pozostanie ona demokracjąByły meksykański minister oskarżony o przyjmowanie łapówek od kartelu Sinaloa

Czytaj więcej...

Czytany 9 razy