wtorek, 24 styczeń 2023 06:38

Holandia. Kolejny zatrzymany w sprawie zabójstwa reportera de Vriesa. Podejrzanych o udział w zabójstwie jest trzech Polaków

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Holenderska policja zatrzymała kolejną osobę podejrzaną o udział w zabójstwie dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa. Na ławie oskarżonych zasiada sześć osób, w tym trzech Polaków. Jeden z nich, Krystian M., jest podejrzewany o zorganizowanie morderstwa.

Z komunikatu prokuratury wynika, że mężczyzna narodowości holenderskiej brał udział w przygotowaniu zamachu, do którego doszło w Amsterdamie 6 lipca 2021 roku. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4. De Vries zmarł dziewięć dni później w amsterdamskim szpitalu.

"Na podejrzanego nałożono ograniczenia, może kontaktować się jedynie ze swoim adwokatem" – głosi komunikat prokuratury. O podejrzanym wiadomo jedynie, że został aresztowany w Tilburgu i jest Holendrem.

W sprawie, która wstrząsnęła Holandią, prokuratura dotychczas oskarżała siedem osób - Holendra Delano G., który miał pociągnąć za spust oraz Polaków: Kamila E., który kierował pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni, Krystiana M., którego śledczy oskarżają o zorganizowanie zabójstwa dziennikarza, a także Konrada W., który miał dostarczyć zabójcom dzień przed zamachem broń i przekazać samochód wraz z telefonem do kontaktu ze zleceniodawcą. Pozostali oskarżeni to Holendrzy Erickson O. i Gerower M., którzy filmowali umierającego dziennikarza i nagrania umieścili później w internecie.

Peter R. de Vries BAS CZERWINSKI/ANP/PAP

Proces w sprawie zabójstwa reportera został wznowiony przed sądem okręgowym w Amsterdamie na początku stycznia. Wcześniej sąd orzekł, że musi on zostać powtórzony, ponieważ zmienił się skład orzekający.

Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym dziennikarzem, autorem programu telewizyjnego, dzięki któremu ujawniono sprawców wielu przestępstw, a w ostatnich latach często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.Źródło zdjęcia głównego: BAS CZERWINSKI/ANP/PAPZaślepka materiału TVN24GOimageimageErdogan: nie mogą już oczekiwać naszego poparcia dla ich członkostwa w NATOStoltenberg: NATO powinno pomóc pokonać Rosję na polu bitwyMedia: w Rosji za federalne rezerwy strategiczne odpowiadają "klany" z otoczenia PutinaByły szef biura kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku aresztowany za pracę dla rosyjskiego oligarchyUSA, Wielka Brytania i Unia Europejska wymierzyły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa

Czytaj więcej...

Czytany 19 razy