wtorek, 24 styczeń 2023 06:38

USA. Były meksykański minister oskarżony o przyjmowanie łapówek od kartelu Sinaloa

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli byłego czołowego meksykańskiego przedstawiciela służb bezpieczeństwa o branie łapówek od kartelu Sinaloa. Obrońcy Genaro Garcii Luny twierdzą, że amerykańscy oskarżyciele dają się rozgrywać handlarzom narkotyków szukającym sposobu na zemstę.

Prokuratorzy federalni z Brooklynu twierdzą, że Genaro Garcia Luna – były szef meksykańskiej federalnej agencji śledczej w latach 2001-2005 i były minister bezpieczeństwa publicznego w latach 2006-2012 – w zamian za dziesiątki milionów dolarów przekazał kartelowi Sinaloa informacje o jego rywalach i bezpieczną trasę dla przesyłek narkotyków.

Garcia Luna, który został aresztowany w 2019 roku w Teksasie, w 2020 roku nie przyznał się do pięciu zarzutów, w tym prowadzenia działalności przestępczej i spisku w celu dystrybucji kokainy.

Byli członkowie kartelu świadczą przeciw Garcii Lunie

Prokurator Philip Pilmar powiedział, że Garcia Luna dokonał kilku aresztowań i przejął część narkotyków, aby zachować pozory, ale w rzeczywistości był na liście płac kartelu, którym dawniej zarządzał Joaquin "El Chapo" Guzman.

- Oskarżony zabrał ich pieniądze i złamał przysięgę złożoną swojemu krajowi – powiedział Pilmar. – Osoba, która miała być odpowiedzialna za walkę z kartelem Sinaloa, była w rzeczywistości jego najcenniejszą częścią – dodał.Były meksykański minister oskarżony o przyjmowanie łapówek od kartelu SinaloaJUSTIN LANE/PAP/EPAPilmar powiedział, że prokuratorzy wezwą na świadków byłych członków kartelu, którzy przyznali się do winy i zgodzili się współpracować z śledczymi. Cesar de Castro, obrońca Garcii Luny, stwierdził, że świadkowie kłamali, aby obniżyć swoje wyroki i zemścić się na człowieku odpowiedzialnym za ich aresztowania. - Czy jest lepsza zemsta niż pogrzebanie człowieka, który prowadził wojnę z kartelami? – pytał ławę przysięgłych de Castro. – Nie pozwólcie, aby członkowie kartelu bawili się wami – zaapelował.Podczas sprawowania urzędu Garcia Luna ściśle współpracował z amerykańskimi agencjami antynarkotykowymi i wywiadowczymi. De Castro pokazał ławie przysięgłych zdjęcia Garcii Luny z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą, byłą sekretarz stanu Hillary Clinton i byłym prokuratorem generalnym Ericem Holderem.Oskarżenia o przyjmowanie łapówekGarcia Luna jest jednym z najwyższych rangą meksykańskich urzędników oskarżonych o pomoc grupom zajmującym się handlem narkotykami. Kierował bezpieczeństwem publicznym pod rządami byłego prezydenta Felipe Calderona, który wysłał siły zbrojne Meksyku do zwalczania gangów.Po aresztowaniu Garcii Luny, Calderon wyraził zdziwienie i wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie wiedział nic na temat czynów zarzucanych byłemu ministrowi bezpieczeństwa. Były prezydent wezwał do zastosowania "pełnej mocy prawa" w przypadku uznania Garcii Luny za winnego.Podczas procesu Guzmana w 2018 roku brat jednego z jego wspólników zeznał, że w 2005 lub 2006 roku dał Garcii walizkę zawierającą 3 miliony dolarów, a w 2007 roku zapłacił mu kolejne od 3 do 5 milionów dolarów. Garcia nazwał te zarzuty "zniesławieniem".Guzman został skazany w 2019 roku na dożywocie. Jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w stanie Kolorado.Źródło zdjęcia głównego: JUSTIN LANE/PAP/EPAZaślepka materiału TVN24GOimageimageimageSiły USA i Izraela rozpoczęły wielkie manewryDepartament Stanu USA: nie posiadamy czołgów Leopard, to pytanie do krajów europejskichByły oficer brytyjskiego wywiadu: wczesną wiosną ziemia jest zbyt grząska do kolejnej fazy wojny"Economist": wybory w Turcji mogą przesądzić o tym, czy pozostanie ona demokracją

Czytaj więcej...

Czytany 19 razy