wtorek, 24 styczeń 2023 06:38

Ceny biletów PKP - rząd planuje wsparcie kolei

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak przewiduje rządowy plan, nawet 300 milionów złotych może otrzymać PKP, ale pod warunkiem znalezienia oszczędności w spółce oraz obniżenia cen biletów jeszcze w styczniu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

PKP Intercity od 11 stycznia br. wprowadziło nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Jak podał "DGP", "rządzący nie ukrywają, że kilkunastoprocentowe podwyżki dla pasażerów ogłoszone przez PKP Intercity zaskoczyły ich".

- Jeszcze w październiku, listopadzie, gdy opracowywano budżet na 2023 rok, przedstawiciele spółki kolędowali po dodatkowe pieniądze, więc dorzuciliśmy im kilkaset milionów złotych. A teraz, w roku wyborczym, wycięli nam taki numer - przyznaje rozmówca gazety z KPRM."Teraz, jak słyszymy, rząd rozważa kolejną transzę pomocy publicznej dla spółki, ale obwarowaną warunkami. W grę wchodzi nawet kwota 200–300 mln zł, choć na taki ruch zapewne musiałaby się zgodzić Bruksela" - czytamy. - Ale najpierw niech PKP znajdzie oszczędności u siebie i zwiększy efektywność. Już im na przykład wskazaliśmy lukę w systemie elektronicznej rezerwacji biletów, wskutek której część składów jeździ pusta. Tyle że łatanie tej luki trwa już kilka miesięcy. Poza tym czemu by nie wprowadzić obniżki cen biletów na najmniej oblegane dziś składy? - zastanawia się w rozmowie z "DGP" osoba z rządu."Nasi rozmówcy chcą, by sprawa się rozstrzygnęła jeszcze w tym miesiącu. I żeby rezultatem były tańsze bilety. Jednocześnie słyszymy, że nie ma szans na obniżkę VAT, co postuluje m.in. opozycja" - czytamy.We wtorek o 14.00 ma odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, podczas którego rządzący będą przedstawiać informację na temat cen biletów kolejowych i planowanych działań zmierzających do ich obniżenia.Źródło zdjęcia głównego:  ZagAlex / Shutterstock.compkp intercitybocheneksokolowskiferie-1imageimageimageFarmy wiatrowe na morzu. "Najwyższy czas, aby te wszystkie elementy spiąć"Inflacja w Wenezueli spadła do 234 procentPrzeładunki w polskich portach. "Rekord został pokonany niezwykle spektakularnie"Polska w czołówce wzrostu cen za wynajem. "Oferta na rynku przeżyła szturm ludzi"Rząd zapowiada zmiany w sprawie zakupu mieszkań. Ostrzeżenie przed "paraliżem na rynku"Fala zwolnień w największych koncernachPodatek 29 razy wyższy. Wynajmującym mieszkania mniej opłaca się biznesBrazylia i Argentyna mają pracować nad nową, wspólną walutąBernard Arnault - najbogatszy człowiek świata. "Czarujący uśmiech, zęby ze stali"Dane ze sklepów dużo słabsze od oczekiwań

Czytaj więcej...

Czytany 10 razy