niedziela, 18 wrzesień 2022 06:18

Gdzie jest burza. Burze w Polsce w niedzielę 18 września. Mapa i radar burz. Sprawdź, gdzie jest burza

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdzie jest burza? W niedzielę nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu oraz porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

W niedzielę nad Polską występują słabe burze - poinformował po godzinie 11 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Zjawiskom towarzyszą opady do 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru do 40-50 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Burze występują jedynie nad morzem.

Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim, w Kętrzynie, oraz w woj. podlaskim, w Suwałkach, występują mgły ograniczające widzialność do 400-800 metrów.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

imageimageimageimageimageAlerty IMGW. Gdzie obowiązują ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodąPogoda na dziś - niedziela 18.09. W części kraju może być burzowoWiatr zrywał dachy i łamał drzewa, zalane domy i drogi. Nawałnice w ChorwacjiNiż Queenie zmienił wrzesień w październik. I wygląda na to, że będzie robił to dalejKilkanaście osób zabitych przez zwały błota"Anioły błota" sprzątają po ulewach we WłoszechW Alaskę może uderzyć "najsilniejsza burza od ponad dekady"Pluskwiak atakuje w Mołdawii. Ukrywa się we włosach i ubraniachMateria organiczna na powierzchni Marsa. "Skarb" odkrył łazik PerseverancePierścienie Saturna mogły powstać z rozerwanego księżycaTo najstarszy znany okaz ssaka. Szczątki Brasilodon quadrangularis mają 225 milionów latDla pacjentów, zwierząt domowych i bojących się igieł. Naukowcy opracowali miniaturowe tatuaże

Czytaj więcej...

Czytany 15 razy