niedziela, 18 wrzesień 2022 09:46

Ukraina. Izium wyzwolony. Do miasta płynie pomoc humanitarna. Relacja reportera TVN24 Pawła Szota

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Świat potępia zbrodnie Rosjan, dokonane w ukraińskim Iziumie. Trwają tam prace ekshumacyjne po tym, jak na obrzeżach miasta, w lesie, odkryto masowe groby. Izium okupowany był przez około pół roku. Miasto zostało odbite, ale sytuacja w nim jest dramatyczna. Nie ma prądu i wody, brakuje żywności. Do Iziumu płynie pomoc humanitarna. Opowiadał o tym reporter TVN24 Paweł Szot. 

W czwartek władze ukraińskie poinformowały o odnalezieniu pod Iziumem miejsca, w którym pochowanych zostało – jak potem podała policja – co najmniej 445 osób. Niektóre groby są podpisane, inne – ponumerowane. Media ukraińskie przekazały, że znajduje się tam też zbiorowy grób ukraińskich żołnierzy. Trwają ekshumacje w celu ustalenia przyczyn śmierci poszczególnych osób. Część ciał nosi ślady tortur, niektórzy zmarli byli związani.

Według ukraińskich władz liczba ofiar rosyjskich zbrodni w Iziumie może okazać się większa niż w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach, które były dotąd najstraszniejszym symbolem zbrodni wojennych agresora na Ukrainie. Chodzi o zbrodnie, które udało się potwierdzić po wyzwoleniu terytoriów. Wciąż niemożliwa do ustalenia jest liczba ofiar m.in. z nadal znajdujących się pod okupacją Mariupola czy Wołnowachy.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

mikolajowZniszczenia po rosyjskim ostrzale Dniepra (11skrzypczakOrichiwANIA FB1507N149X BIM SWIADEKchersonLachowski: rzeczywiście rosyjska ofensywa może na parę dni wyhamowaćimageimageimageimageimageZaślepka materiału TVN24GOimageimageimageimageBrytyjski resort obrony: Rosja coraz częściej atakuje infrastrukturę cywilną w Ukrainie i jest gotowa rozszerzyć zakres ostrzałówManewry morskie NATO u wybrzeży Turcji. "Te ćwiczenia są niezwykle ważne"Udaremniony zamach na byłego prezydenta USA. Media: niedoszłego sprawcę namierzyły belgijskie służbyKrólowa małżonka Kamila złożyła hołd królowej Elżbiecie II. "Zawsze będę pamiętać jej uśmiech"Zaporoska Elektrownia Jądrowa znowu podłączona do ukraińskiej sieci
imageimage
image
image

Czytaj więcej...

Czytany 15 razy