środa, 10 lipiec 2024 06:34

Sądowe długi. Polacy zalegają sądom coraz więcej

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie płacimy kosztów sądowych, kar pieniężnych, świadczeń i nawiązek. Dług wobec Temidy rośnie od lat. Potrzeba systemu, który to naprawi. Ministerstwo Sprawiedliwości dopiero nad nim pracuje – pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Według dziennika zaległości wobec wymiaru sprawiedliwości z roku na rok rosną. Jeszcze w 2020 r. wynosiły 748 mln zł, dziś już 968 mln zł. Chodzi o opłaty za koszty postępowania, świadczenia pieniężne, kary porządkowe, nawiązki itd. - wszystko, co w wyroku zostało zasądzone. Przybywa też osób niechętnych do płacenia tych obciążeń - ich liczba ze 161 tys. osób w 2020 r. wzrosła do 174 tys. obecnie.

Resort sprawiedliwości twierdzi, że temat jest mu znany. "Dokładnie analizujemy dane, tak by opracować najbardziej skuteczną strategię rozwiązania tego problemu" – powiedział dziennikowi Kamil Szwarbuła, dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem prawników duży wzrost zaległości obywateli wobec wymiaru sprawiedliwości jest spowodowany tym, że kuleje egzekucja tych należności, która pozwala na wielomiesięczne unikanie płatności. Średnie zadłużenie sądowe przypadające na jednego dłużnika wynosi dziś 5568 zł. "Są też rekordziści. Na przykład 51-letni mężczyzna z woj. pomorskiego zalega sądowi rejonowemu ponad 75 mln zł, zaś 55-letni mieszkaniec Mazowsza ma blisko 25 mln zł długu wobec sądu okręgowego" - czytamy w "Rz".

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

imageimageimageimagetrelaimageimageimageimageimageimageimageimageimageApel w sprawie ustawy o prawie autorskim w świecie cyfrowymPotężna susza nawiedziła popularną wyspę. Hotele wstrzymują przyjmowanie turystów"Istnieje wola usunięcia wszelkich oznak niepewności, biedy i niepożądanych rzeczy"Prześwietlili sklepy internetowe. Okazuje się, że większość stosuje nielegalne metodyNawet 100-procentowa podwyżka za wywóz śmieciZmiany w podatkach mogą słono kosztować. "Stoją w sprzeczności z deklaracjami"TEDi wycofuje produkt. "Zagrożenie dla zdrowia""Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Czytaj więcej...

Czytany 13 razy