środa, 24 kwiecień 2024 06:26

Węgry. Wrony atakują mieszkańców Budapesztu

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

W wielu węgierskich miastach dochodzi do coraz częstszych ptasich ataków na ludzi. Za wiele z nich odpowiedzialne są powszechnie zamieszkujące miasta wrony siwe (Corvus corone). Lokalne media podały, że niektóre incydenty przypominały sceny z kultowego filmu Alfreda Hitchcocka "Ptaki".

Portal index.hu podkreślił, że w ciągu ostatnich lat liczba ataków wron na ludzi i psy znacznie wzrosła, głównie z powodu ich największej od pięciu lat populacji w miastach. Do spięć między ludźmi i zwierzętami dochodzi głównie w Budapeszcie, ale też w mniejszych węgierskich miejscowościach.

Jak tłumaczył ornitolog Zoltan Orban z Węgierskiego Stowarzyszenia Ornitologicznego i Ochrony Przyrody, wrony siwe są agresywne od końca kwietnia do połowy czerwca, kiedy bronią swoich piskląt. Celem ptaków nie jest zranienie człowieka, ale przepłoszenie grożących potomstwu intruzów. Dodał, że agresywne wrony można przepłoszyć, machając szeroko ramionami, opędzając się parasolką lub torbą czy też krzycząc na nie.

Ornitolog dodał, że wrony siwe są gatunkiem pożytecznym dla ludzi. Kontrolują one populację miejskich gryzoni, a na terenach wiejskich i podmiejskich - także szkodników upraw.

Wrona siwa w BudapeszcieShutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Kokosanka z Gdańska okrzyknięta "Pingwinem Roku"ptakiStruś na przejściu dla pieszych w Warszawieimageprzybylski 2Głodny bażant karmiony przez oknoSowa jarzębata zaobserwowana w OlsztynieNa brzegu jeziora w Barlinku znaleziono puchaczaPliszki siwe w koparce pana AndrzejaŁabędź ze skarpetą na głowieZaopiekowali się małymi pawiamiTe mewy można spotkać nad Morzem BałtyckimInteligencja u krukowatychKacza rodzina uwięziona we wnęcePuszczyk uralski na ŚląskuimageimageimageimagePogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopniRóżowa Pełnia wyjrzała zza chmurPogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopniAtak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latekPo pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadajeSłońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzyEwakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czasStres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raportPogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotnyGładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia IoNiedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. NagraniePogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas""Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Czytaj więcej...

Czytany 37 razy