niedziela, 17 wrzesień 2023 06:13

Wojna w Ukrainie. Pierwszy raz w historii w wyniku działań bojowych Rosja straciła okręt podwodny - Dmytro Płetenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzy rosyjskie okręty desantowe przemieszczone zostały z Morza Czarnego na Morze Azowskie – powiadomił rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, wiążąc te działania z udanym atakiem sił ukraińskich na stocznię w okupowanym Sewastopolu. W ataku tym trafiony został również rosyjski okręt podwodny, który - jak stwierdził rzecznik - jest pierwszą jednostką tego typu straconą przez Rosjan w wyniku działań bojowych.

W nocy z 12 na 13 września Ukraińcy skutecznie zaatakowali stocznię w Sewastopolu, gdzie w suchych dokach znajdowały się rosyjski okręt desantowy oraz okręt podwodny. Rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy Dmytro Płetenczuk oświadczył, że trafiony okręt desantowy nie nadaje się już do remontu. Powiedział również, że była to jednostka, której Rosjanie używali do przerzucania swoich sił do Syrii, tzw. syryjski ekspres.

Poważnych uszkodzeń doznał w ataku również rosyjski okręt podwodny Rostow na Donu. - To znaczne uszkodzenia i można obecnie mówić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że nie nadają się do naprawy - mówił wcześniej także Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Jak stwierdził teraz Płetenczuk, "po raz pierwszy w historii w wyniku działań bojowych Rosja straciła okręt podwodny". - Wymowny jest fakt, że dzisiaj rosyjscy okupanci z jakiegoś powodu przemieścili trzy wielkie okręty desantowe z Morza Czarnego na Azowskie – powiedział rzecznik Dmytro Płetenczuk w sobotę na antenie ukraińskiej telewizji. Cytuje go portal Ukrainska Prawda.

Eksperci zwrócili uwagę, że dotychczas Rosja straciła tylko jeden okręt podwodny – Kursk w sierpniu 2000 r. Nie stało się to jednak w wyniku działań zbrojnych. Przyczyną zatonięcia okrętu miały być wówczas dwie eksplozje na jego pokładzie.

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

paulinaukrainaimageimageimageimageKim wciąż w Rosji. Oglądał bombowce i pociski hipersoniczneKluczowy element ukraińskiej kontrofensywy. "Wykurzanie" Rosjan i "oczyszczanie drogi do Krymu"Niedźwiedź wdarł się na teren szkoły. Został zastrzelonyPentagon: planujemy zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej do 100 tys. sztuk miesięcznieBlinken: nie wiem, co się dzieje z chińskim ministrem obronyWiceszef sztabu obrony Rumunii: jesteśmy gotowi użyć całej mocy armii do obrony terytorium

Czytaj więcej...

Czytany 6 razy