niedziela, 17 wrzesień 2023 06:16

USA. Prezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku, rozpoczął pięciodniową wizytę

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezydent Andrzej Duda przybył w sobotę wieczorem czasu lokalnego do Nowego Jorku, rozpoczynając pięciodniową wizytę z okazji tygodnia wysokiego szczebla inaugurującego 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent wystąpi w debacie Zgromadzenia i Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą przyjechał do hotelu Lexington na Manhattanie, tradycyjnego miejsca pobytu polskiej delegacji, ok. godziny 22 czasu lokalnego.

W niedzielę prezydent rozpocznie oficjalny program swojej wizyty w USA od złożenia wieńców pod pomnikiem katyńskim w Jersey City w stanie New Jersey oraz spotkania z przedstawicielami Polonii w szkole katolickiej Christ the King w dzielnicy Queens, gdzie wręczy odznaczenia zasłużonym działaczom.

Prezydent Andrzej DudaPAP/Marcin Obara

W kolejnych dniach polski prezydent weźmie udział w Szczycie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG Summit) w siedzibie ONZ, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. We wtorek wystąpi w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego, spotka się z przywódcami państw bałtyckich i weźmie udział w tradycyjnym przyjęciu organizowanym przez prezydenta USA dla światowych przywódców.

- Będę mówił tam o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu - zapowiedział prezydent przed wylotem z Warszawy. Dodał, że podczas przyjęcia spodziewa się, iż będzie miał możliwość rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

Wcześniej Duda sygnalizował, że może także odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda przed wylotem do USAPAP/Andrzej Lange

W środę prezydent Duda weźmie udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy, spotka się z przywódcami Wietnamu i Andory, zaś w czwartek obecny będzie na forum Global Africa Business Initiative.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Andrzej Duda przybył do Nowego JorkuimageimageimageKim wciąż w Rosji. Oglądał bombowce i pociski hipersoniczneKluczowy element ukraińskiej kontrofensywy. "Wykurzanie" Rosjan i "oczyszczanie drogi do Krymu"Niedźwiedź wdarł się na teren szkoły. Został zastrzelonyPentagon: planujemy zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej do 100 tys. sztuk miesięcznieBlinken: nie wiem, co się dzieje z chińskim ministrem obronyWiceszef sztabu obrony Rumunii: jesteśmy gotowi użyć całej mocy armii do obrony terytorium

Czytaj więcej...

Czytany 15 razy