niedziela, 17 wrzesień 2023 06:16

Węgry o Szwecji w NATO. Nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas - Laszlo Kover

Napisane przez  ...
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas - stwierdził marszałek Zgromadzenia Krajowego (parlamentu) Węgier Laszlo Kover, odnosząc się do szwedzkiego filmu edukacyjnego dla uczniów, w którym krytykowany jest stan węgierskiej demokracji. - Nie jest pewne, że musimy głosować za przystąpieniem Szwecji do NATO – oznajmił na antenie HirTV.

- Myślę, że nie potrzebujemy sojusznika, który ma takie zdanie o nas i naszym patriotyzmie, jakie odzwierciedla ten film – stwierdził Kover, odnosząc się do krótkiego szwedzkiego filmu edukacyjnego dla uczniów, w którym krytykowany jest stan węgierskiej demokracji.

Aktywista Marton Gulyas: demokracja na Węgrzech stopniowo zanika

W filmie występuje m.in. węgierski lewicowy aktywista Marton Gulyas, który mówi, że od 2010 roku, czyli od dojścia Viktora Orbana do władzy, demokracja na Węgrzech stopniowo zanika. Na film zareagowali już wcześniej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas oraz minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji wysłał list otwarty do swojego szwedzkiego odpowiednika, w którym ocenił, że domaganie się od parlamentu w Budapeszcie ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO oraz ataki na węgierską demokrację stoją ze sobą w sprzeczności.

Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji

Spośród wszystkich członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej politycy rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP mówili, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się podczas jesiennej sesji parlamentu. Jednak jak pod koniec sierpnia dziennik "Nepszava" zauważył, w programie sesji, która rozpocznie się 25 września, nie ma odpowiedniego punktu.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

01Zaślepka materiału TVN24GOimageimageimageimagePrawie tydzień od powodzi, morze wyrzuca kolejne ciałaFala upałów w Australii. Dopiero kończy się tam zimaUNESCO wpisało na listę zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa zabytki w Kijowie i LwowieMacron: ambasador w Nigrze stał się zakładnikiem tamtejszej juntySprawcy zamachów w Brukseli z 2016 roku usłyszeli wyroki

Czytaj więcej...

Czytany 16 razy