Ekonomia


07.05.2021 8:03

Hotele wznawiają działalność. Sprawdź, na jakich zasadach

Hotele wznawiają działalność. Sprawdź, na jakich zasadachKoniec lockdownu w turystyce. O północy działalność wznawiają hotele, które były zamknięte od 20 marca. Jak zauważa "Rzeczpospolita", straty hoteli opiewają na miliardy złotych. Część obiektów trafia na wyprzedaże.


[więcej]


06.05.2021 18:02

Doda wygrała z bankiem. Jej umowa frankowa - nieważna

Doda wygrała z bankiem. Jej umowa frankowa - nieważnaPo pięciu latach zapadł wyrok w procesie, jaki Bankowi Millennium wytoczyła piosenkarka Dorota Rabczewska. Umowa frankowa artystki została unieważniona.


[więcej]06.05.2021 13:02

Twoja komórka "ubezpieczy" artystów

Twoja komórka Kupując komórkę, przekażesz pieniądze na artystów. Taki mechanizm podatkowy planuje wprowadzić rząd rozszerzając opłatę reprograficzną na smartfony i tablety. Autorzy rozwiązania twierdzą, że opłata nie spowoduje podwyżek.


[więcej]


06.05.2021 8:03

Stopy procentowe bez zmian. RPP spodziewa się inflacji powyżej 3,5 proc.

Stopy procentowe bez zmian. RPP spodziewa się inflacji powyżej 3,5 proc.Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie. Napisano także, że w najbliższych miesiącach wskaźnik inflacji prawdopodobnie utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. RPP oczekuje obniżenia się inflacji w przyszłym roku.


]]> [więcej]


06.05.2021 8:03

1,4 mln pracowników dostaje wynagrodzenie "pod stołem"

1,4 mln pracowników dostaje wynagrodzenie 6 proc. wynagrodzeń w Polsce jest wypłacanych "pod stołem". Dotyczy to 1,4 mln pracowników, a praktyka jest najpowszechniejsza w drobnych usługach, m.in. w gastronomii - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sektor finansów publicznych traci z tego powodu 17 mld zł rocznie.


[więcej]


05.05.2021 8:03

50 euro za emisję tony CO2. Prąd będzie jeszcze droższy

50 euro za emisję tony CO2. Prąd będzie jeszcze droższyCena prawa do emisji tony dwutlenku węgla po raz pierwszy w historii notowań przebiła barierę 50 euro. To oznacza dalsze zwiększenie kosztów produkcji dla polskiej energetyki, która 4/5 prądu wytwarza z węgla. W rezultacie, wcześniej czy później, zapłacimy wyższe rachunki za prąd.


[więcej]


05.05.2021 8:03

KE zawiesiła starania o ratyfikowanie umowy inwestycyjnej UE z Chinami

KE zawiesiła starania o ratyfikowanie umowy inwestycyjnej UE z ChinamiKomisja Europejska zawiesiła we wtorek starania o ratyfikowanie przez państwa UE i przez PE umowy inwestycyjnej, zawartej pod koniec 2020 roku z Chinami, uznając obecne okoliczności polityczne za nieodpowiednie do tego - poinformował wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.


[więcej]


04.05.2021 18:02

Zero zysku firmy najbogatszego człowieka świata

Zero zysku firmy najbogatszego człowieka świataEuropejska część Amazona wykazuje straty, więc nie ma mowy o płaceniu podatku. Brytyjski dziennik "The Guardian" publikuje raport finansowy z Luksemburga, gdzie Amazon ma europejską siedzibę. Z finansowych zestawień raportowanych przez obecną również w Polsce firmę wynika, że internetowy gigant zapłacił w zero podatku za zeszły rok.


[więcej]


04.05.2021 18:02

W Sejmie batalia o unijny fundusz. PiS grozi ekipie Ziobry

W Sejmie batalia o unijny fundusz. PiS grozi ekipie ZiobryKrajowy Plan Odbudowy jest już w Brukseli, w Warszawie natomiast trwa polityczny bój ws. ratyfikacji unijnego planu ratowania gospodarek krajów UE po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Głosowanie w Sejmie – na nadzwyczajnym posiedzeniu – zaplanowano na dzisiejsze popołudnie. Stawka: 58 miliardów euro dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.


[więcej]


04.05.2021 13:03

W Sejmie batalia o unijny fundusz. PiS może być spokojne?

W Sejmie batalia o unijny fundusz. PiS może być spokojne?Krajowy Plan Odbudowy jest już w Brukseli, w Warszawie natomiast trwa polityczny bój ws. ratyfikacji unijnego planu ratowania gospodarek krajów UE po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Głosowanie w Sejmie – na nadzwyczajnym posiedzeniu – zaplanowano na dzisiejsze popołudnie. Stawka: 58 miliardów euro dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.


[więcej]