Ciekawostki


06.05.2021 8:09

Najstarszy w Afryce grób człowieka. Odnaleziono go w Kenii

Najstarszy w Afryce grób człowieka. Odnaleziono go w KeniiW jaskini Panga ya Saidi w pobliżu wybrzeża Kenii znaleziono płytki grób sprzed około 78 tysięcy lat. Głowa zmarłego 2,5-3-letniego dziecka umieszczona została na poduszce, a górną część ciała starannie owinięto całunem. Naukowcy nazwali zmarłego "Mtoto", co w języku suahili oznacza "dziecko".​ To najstarszy znany grób człowieka w Afryce.


[więcej]


06.05.2021 8:09

Włochy: Przyjmował lek Pfizera na chorobę Parkinsona. Wywalczył ponad 600 tys. euro odszkodowania

Włochy: Przyjmował lek Pfizera na chorobę Parkinsona. Wywalczył ponad 600 tys. euro odszkodowaniaKoncern farmaceutyczny Pfizer wypłaci mieszkańcowi Włoch ponad 600 tysięcy euro odszkodowania. Mężczyzna przyjmował lek na Parkinsona, który wywołał u niego opłakane skutki uboczne. Włoch uzależnił się od hazardu i seksu. Decyzję o wypłacie odszkodowania podtrzymał sąd apelacyjny - informuje dziennik "La Stampa".


[więcej]04.05.2021 18:07

Larwy chrząszcza dodane do katalogu "nowej żywności"

Larwy chrząszcza dodane do katalogu Rada UE podjęła we wtorek decyzję o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarka (Tenebrio molitor) do katalogu produktów "nowej żywności". Suszone żółte robaki mogą być wkrótce dostępne w sklepach w całości, bądź w postaci sproszkowanej, jako składnik makaronu, ciastek czy ekologicznych kotletów.


[więcej]


04.05.2021 18:07

Rolnik przesunął granicę. "Belgia stała się większa, a Francja mniejsza"

Rolnik przesunął granicę. "Powiększył" Belgię, "zmniejszył" Francję, a wszystko przez to, że kamień graniczny przeszkadzał mu w pracach rolniczych. To "przesunięcie" granicy wywołało rozbawienie w obu krajach, jednak kamień musi wrócić na swoje miejsce. W przeciwnym wypadku zwołana będzie komisja, która nie zbierała się od... 1930 roku.


]]> [więcej]


02.05.2021 8:08

​Zagraniczne media piszą o Warszawie. Wszystko przez mumię ciężarnej kobiety

​Zagraniczne media piszą o Warszawie. Wszystko przez mumię ciężarnej kobietyPierwsza rozpoznana na świecie egipska mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. O niezwykłym eksponacie w warszawskim muzeum rozpisują się zagraniczne media i agencje prasowe.


[więcej]


22.04.2021 18:07

Czysty tlen na Marsie. Naukowcy uzyskali go z atmosfery planety

Czysty tlen na Marsie. Naukowcy uzyskali go z atmosfery planetyUdało się uzyskać niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu z rozrzedzonej atmosfery Marsa - informuje agencja kosmiczna NASA. Cały proces wykonał instrument naukowy znajdujący się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance.


[więcej]


21.04.2021 8:07

Włochy: Przez 15 lat ani razu nie przyszedł do pracy. Ale pensję pobierał

Włochy: Przez 15 lat ani razu nie przyszedł do pracy. Ale pensję pobierałPracownik publicznej służby zdrowia w Kalabrii na południu Włoch przez 15 lat pobierał pensję i ani razu nie stawił się w pracy. Lokalna prokuratura zakończyła w tej sprawie śledztwo.


[więcej]


20.04.2021 13:08

Hiszpania: Niezwykłe zjawisko. Ognista łuna na niebie. Widziały ją tysiące osób

Hiszpania: Niezwykłe zjawisko. Ognista łuna na niebie. Widziały ją tysiące osóbWyraźnie widoczną ognistą łunę (czy też jak opowiadają inni - kulę ognia) można było obserwować przez prawie minutę na niebie nad częścią Hiszpanii - podaje Euronews. Astrofizyk Jose Maria Madiedo doszedł do wniosku, że był to meteoroid, który wszedł w atmosferę ziemską z prędkością 61 tys. kilometrów na godzinę, a następnie odbił się od atmosfery, dzięki czemu nie spalił się w niej i wrócił w kosmos.


[więcej]


13.04.2021 13:07

Zamiast karty implant pod skórą. Innowacyjny wynalazek przedsiębiorcy z Lublina

Zamiast karty implant pod skórą. Innowacyjny wynalazek przedsiębiorcy z LublinaWaży niespełna gram i jest mniejszy od pięciogroszówki, spełnia rolę karty płatniczej i... wszczepia się go pod skórę. Wojciech Paprota wymyślił i wprowadził na rynek innowacyjny implant. Sam go stosuje.


[więcej]


12.04.2021 18:07

90 lat od ukończenia budowy Empire State Building. Konsulat w Krakowie składa życzenia

90 lat od ukończenia budowy Empire State Building. Konsulat w Krakowie składa życzeniaW niedzielę minęło 90 lat od ukończenia budowy wieżowca Empire State Building, który po dziś dzień jest symbolem Nowego Jorku. Z tej okazji Konsulat USA w Krakowie zamieścił w sieci specjalne nagranie. To wyjątkowa wersja utworu "New York State of Mind".


[więcej]