Ekonomia


19.10.2021 13:03

Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale w coraz wolniejszym tempie

Przeciętne wynagrodzenie rośnie, ale w coraz wolniejszym tempie​Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2021 roku wyniosło 5841,16 zł brutto i było wyższe niż rok temu o 8,7 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw z kolei spadło względem sierpnia.


[więcej]


19.10.2021 13:03

Gazprom nie zwiększy dostaw gazu do Europy. Mimo zapowiedzi Putina

Gazprom nie zwiększy dostaw gazu do Europy. Mimo zapowiedzi Putina​Rosyjski koncern Gazprom nie zwiększy w listopadzie dostaw gazu do Europy. Jeszcze na początku października sugerował to prezydent Rosji Władimir Putin.


[więcej]19.10.2021 8:03

Koreańczycy chcą zbudować Polsce elektrownie jądrowe

Koreańczycy chcą zbudować Polsce elektrownie jądrowePołudniowokoreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) planuje złożyć polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni jądrowych w I kwartale 2022 r., lub nawet wcześniej. Jak poinformowało KHNP w ofercie dla Polski znajdą się "preferencyjne warunki".


[więcej]


19.10.2021 8:03

Wzrost cen energii. Będzie apel do UE o pilne działania

Wzrost cen energii. Będzie apel do UE o pilne działaniaSzef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że polski rząd skieruje do Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej tzw. non paper, w którym apelował będziemy o pilne podjęcie działań ws. skokowo rosnących cen energii. "Naszym zdaniem, obserwowany wzrost cen energii i gazu wymaga podjęcia pilnych rozwiązań w krótkiej, średniej i długiej perspektywie m.in. w zakresie reform istniejących systemów, czy zmian w propozycjach, które są już na stole" - powiedział Kurtyka.


[więcej]


19.10.2021 8:03

Olej napędowy w Niemczech rekordowo drogi. Rosną też ceny benzyny

Olej napędowy w Niemczech rekordowo drogi. Rosną też ceny benzynyNigdy wcześniej olej napędowy nie był w Niemczech tak drogi jak teraz. Benzyna również zbliża się do wartości szczytowej. Zmiany są szczególnie drastyczne w porównaniu z rokiem poprzednim - pisze portal tygodnika "Spiegel".


[więcej]


19.10.2021 8:03

Facebook chce stworzyć metawersum. Zatrudni 10 tys. Europejczyków

Facebook chce stworzyć metawersum. Zatrudni 10 tys. EuropejczykówFacebook ogłosił plan zatrudnienia w Unii Europejskiej 10 tysięcy specjalistów, mających pracować nad stworzeniem metawersum, czyli wirtualnej rzeczywistości. W nim FB widzi przyszłość internetu.


[więcej]


18.10.2021 18:03

Czternasta emerytura. Kiedy na konta trafią pierwsze wypłaty?

Czternasta emerytura. Kiedy na konta trafią pierwsze wypłaty? ​ZUS przygotowuje się do wypłat czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenia trafią na konta niektórych jeszcze w tym miesiącu - zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.


[więcej]


18.10.2021 13:03

Na stacjach paliw będzie tylko drożej. A i tak taniej niż w Europie

Na stacjach paliw będzie tylko drożej. A i tak taniej niż w EuropieW tym tygodniu paliwa podrożeją o nawet kilkanaście groszy na litrze. Najwięcej - benzyna Pb98. "Nie ma w tej chwili czynników, które mogłyby ceny ropy ściągnąć w dół" - mówi analityk rynku paliw dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl.


[więcej]


18.10.2021 13:03

Drożejące nawozy. Grupa Azoty ogranicza eksport i kieruje dostawy na rynek krajowy

Drożejące nawozy. Grupa Azoty ogranicza eksport i kieruje dostawy na rynek krajowyW obliczu wzmożonego popytu na nawozy w kraju Grupa Azoty podjęła decyzję o ograniczeniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowanie ich na rynek krajowy - poinformowała spółka. Zaapelowała jednocześnie do swoich dystrybutorów o zabezpieczenie popytu.


[więcej]


18.10.2021 13:03

Czternasta emerytura. Pierwsze wypłaty już w październiku

Czternasta emerytura. Pierwsze wypłaty już w październiku​ZUS przygotowuje się do wypłat czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenia trafią na konta niektórych jeszcze w tym miesiącu - zapewnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.


[więcej]