Ekonomia


01.08.2021 18:02

Jakie decyzje ws. walki z pandemią podejmie rząd? Nowy tydzień w gospodarce

Jakie decyzje ws. walki z pandemią podejmie rząd? Nowy tydzień w gospodarceW ciągu kilku najbliższych dni rząd Mateusza Morawieckiego powinien przedstawić kolejne kroki w walce z pandemią Covid-19. Pojawił się pomysł, aby pracodawca mógł zweryfikować, czy pracownik przyjął szczepionkę. Pod koniec tygodnia do Sejmu ma trafić projektu ustawy w tej sprawie.


[więcej]


31.07.2021 8:03

Będą podwyżki dla wiceministrów, posłów i senatorów. Jest rozporządzenie Andrzeja Dudy

Będą podwyżki dla wiceministrów, posłów i senatorów. Jest rozporządzenie Andrzeja DudyW piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Od 1 sierpnia szef rządu i marszałkowie zarabiać będą ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie, posłowie: po 12 tysięcy złotych.


[więcej]30.07.2021 13:02

Takiej inflacji nie było od 20 lat. "Polacy mogą nabyć więcej artykułów"

Takiej inflacji nie było od 20 lat. Ceny w Polsce wystrzeliły. Inflacji wyższej niż teraz nie było od 20 lat - informuje nasz dziennikarz Krzysztof Berenda. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 5,0 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. "Inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń; kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


[więcej]


30.07.2021 8:03

Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 30 lat

Inflacja w Niemczech najwyższa od prawie 30 lat​Inflacja w Niemczech w lipcu wyniosła 3,8 proc., tym samym osiągając najwyższy poziom od 1993 roku. Wskaźnik przebił także oczekiwania analityków.


[więcej]


29.07.2021 18:02

Będzie kontrola NIK w NBP. Chodzi o dodruk pieniądza

Będzie kontrola NIK w NBP. Chodzi o dodruk pieniądzaNajwyższa Izba Kontroli prześwietli dodruk pieniądza przez Narodowy Bank Polski - ustalili dziennikarze RMF FM. Kontrolerzy mają sprawdzić, czy bank rzetelnie i zgodnie z przepisami przeprowadzał operacje skupu obligacji.


[więcej]


29.07.2021 13:03

PKN Orlen: W II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO

PKN Orlen: W II kw. rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO W II kwartale 2021 r. PKN Orlen zanotował historycznie rekordowy wynik operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł - podała spółka w czwartek. W ujęciu półrocznym zysk wzrósł niemal dwukrotnie, a przychody ze sprzedaży o ponad jedną trzecią.


[więcej]


29.07.2021 8:03

"Rz": Składka od prezesów w ramach Polskiego Ładu

Rząd nałoży 9-proc. daninę na zarobki setek tysięcy osób zasiadających we władzach spółek - donosi w czwartek "Rzeczpospolita". "Chodzi o członków zarządów i prezesów spółek, którzy zarabiali do tej pory bez potrącania żadnych składek. Rząd w art. 13 Polskiego Ładu zapisał, że osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną od swoich zarobków. Dotknie to 80 proc., jeśli nie więcej, działających w Polsce spółek" - zaznacza gazeta.


[więcej]


29.07.2021 8:03

Wypłata pieniędzy w ramach "Dobrego startu". Jak złożyć wniosek?

Wypłata pieniędzy w ramach Niemal 240 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu "Dobry start". Pieniądze te obejmą kilkaset tysięcy dzieci – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Od 1 lipca tego roku można składać wnioski o 300 plus z programu "Dobry start".


[więcej]


29.07.2021 8:03

Polski Ład. Konsultacje społeczne projektów podatkowych przedłużone

Polski Ład. Konsultacje społeczne projektów podatkowych przedłużoneKonsultacje społeczne projektów podatkowych związanych z Polskim Ładem zostały przedłużone do pięciu tygodni i potrwają do 30 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że wydłużenie konsultacji to odpowiedź na "sygnały płynące z rynku".


[więcej]


28.07.2021 18:02

Express "Polski Ład" - system podatkowy uchwalany na chybcika

Express Tylko dwa tygodnie mają potrwać konsultacje rządowego projektu nowych podatków. Rząd, który zwlekał z jego ujawnieniem od połowy maja, teraz musi się bardzo śpieszyć, by zdążyć je uchwalić w terminie, który pozwoli na ich wprowadzenie w życie w przyszłym roku. Dla samych przepisów i podatników, których dotyczą, przewidywania są w związku z tym fatalne.


[więcej]