Nauka


31.03.2020 18:06

Olga Tokarczuk: Koronawirus ujawnił słabość Unii Europejskiej

Olga Tokarczuk: Koronawirus ujawnił słabość Unii EuropejskiejKoronawirus ujawnił słabość Unii Europejskiej, a strach przed wirusem spowodował, że "powróciły stare egoizmy" - napisała Olga Tokarczuk w tekście dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.


[więcej]


31.03.2020 13:06

Siostrzeniec Krzysztofa Pendereckiego zachęca do publikowania prywatnych zdjęć z kompozytorem

Siostrzeniec Krzysztofa Pendereckiego zachęca do publikowania prywatnych zdjęć z kompozytoremAkcję publikowania prywatnych zdjęć ze zmarłym w niedzielę wybitnym kompozytorem Krzysztofem Pendereckim zapoczątkował właśnie jego siostrzeniec, reżyser i redaktor naczelny portalu Orfeo Krzysztof Korwin-Piotrowski.


[więcej]30.03.2020 18:06

Van Gogh skradziony z zamkniętego na czas epidemii muzeum

Van Gogh skradziony z zamkniętego na czas epidemii muzeumObraz Vincenta van Gogha "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren. Obrabowana placówka była zamknięta w związku z epidemią koronawirusa


[więcej]


29.03.2020 18:06

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie NarodowymWybitny kompozytor, dyrygent i pedagog Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie – powiedział przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka.


[więcej]


29.03.2020 13:06

Zygmunt Krauze o Krzysztofie Pendereckim: Był autentycznym, wybitnym polskim kompozytorem

Zygmunt Krauze o Krzysztofie Pendereckim: Był autentycznym, wybitnym polskim kompozytorem"Penderecki był autentycznym, wybitnym polskim kompozytorem. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal" - powiedział na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego kompozytor i pianista Zygmunt Krauze. Dyrygenci, reżyserzy i inni artyści również wyrazili żal z powodu śmierci Pendereckiego.


[więcej]


29.03.2020 13:06

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Nie żyje Krzysztof PendereckiZmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Informację o śmierci artysty potwierdziła dziennikarzom RMF Classic asystentka kompozytora. Penderecki miał imponujący wkład w rozwój polskiej i światowej kultury. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.


[więcej]


27.03.2020 18:06

Kwarantanna nie musi być nudna. Trwa konkurs dla przedszkolaków i uczniów

Kwarantanna nie musi być nudna. Trwa konkurs dla przedszkolaków i uczniówTrwa nasz konkurs „Festiwal Kwarantanny”. Wciąż czekamy na filmiki od przedszkolaków i uczniów. Pokażcie, że izolacja w domu i nauka on-line wcale nie muszą być nudne. Czekają na Was nagrody.


[więcej]


27.03.2020 18:06

Wokalista Rammstein Till Lindemann ma koronawirusa

Wokalista Rammstein Till Lindemann ma koronawirusaWokalista kultowego zespołu rockowego Rammstein, Till Lindemann został zakażony koronawirusem. Przebywa na oddziale intensywnej terapii – podał niemiecki „Bild”.


[więcej]


27.03.2020 13:06

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie przeniesiony na maj 2021

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie przeniesiony na maj 2021W związku z epidemią koronawirusa tegoroczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – decyzją organizatorów – został przeniesiony na maj 2021 roku. "Tak wielkie przedsięwzięcia logistyczne dla kilkudziesięciu tysięcy osób, w obliczu zagrożeń, które niesie pandemia COVID-19, nie są możliwe do zrealizowania w ostatniej chwili i w dowolnym czasie. Wymagają wielomiesięcznych przygotowań w gronie kilkuset osób" - argumentują.


[więcej]


27.03.2020 8:06

Słynna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter zarażona koronawirusem

Słynna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter zarażona koronawirusemJedna z najwybitniejszych skrzypaczek na świecie Niemka Anne-Sophie Mutter poinformowała w czwartek na Facebooku o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa.


[więcej]