Nauka


24.05.2019 8:04

Tajemniczy manuskrypt Wojnicza w Warszawie. "Żadna z liter nie została odkodowana"

Tajemniczy manuskrypt Wojnicza w Warszawie. Prawie 9 tysięcy złotych. Tyle kosztuje kopia jednego z najbardziej sensacyjnych manuskryptów w historii, dostępna na Warszawskich Targach Książki. Chodzi o XV-wieczny Manuskrypt Wojnicza - od nazwiska Polaka, który go odnalazł, Michała Wojnicza. Do tej pory nie wiadomo, o czym jest ponad 200 stronicowa księga. Wciąż nie udało się rozpoznać języka, w jakim została napisana.


[więcej]


23.05.2019 8:04

Banksy przegoniony przez straż miejską w Wenecji

Banksy przegoniony przez straż miejską w WenecjiZnany na całym świecie, zachowujący anonimowość artysta Banksy był w Wenecji podczas Biennale Sztuki, ale tamtejsi strażnicy miejscy nie pozwolili mu wystawić pracy, bo nie miał zezwolenia- informują włoskie media, publikując nagranie, jakie zamieścił.


[więcej]23.05.2019 8:04

Po kontuzji na planie filmu o Bondzie Daniela Craiga czeka zabieg i rehabilitacja

Po kontuzji na planie filmu o Bondzie Daniela Craiga czeka zabieg i rehabilitacjaJest oficjalny komunikat dotyczący kontuzji Daniela Craiga na planie nowego filmu o Jamesie Bondzie. Potwierdzają się informacje medialne mówiące o tym, że aktor ma problemy z kostką. Czeka go niewielki zabieg, a później rehabilitacja.


[więcej]


23.05.2019 8:04

Dawid Ogrodnik jako wybitny pianista. Zwiastun filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"!

Dawid Ogrodnik jako wybitny pianista. Zwiastun filmu Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Głównego bohatera - wybitnego niewidomego pianistę - gra Dawid Ogrodnik. Film ma trafić do kin w październiku.


[więcej]


22.05.2019 18:04

​Quentin Tarantino do Rafała Zawieruchy: Jesteś moim najlepszym Polańskim

​Quentin Tarantino do Rafała Zawieruchy: Jesteś moim najlepszym Polańskim "Jesteś moim najlepszym Polańskim" - mówił po światowej premierze "Pewnego razu… w Hollywood" Quentin Tarantino do Rafała Zawieruchy. Polski aktor zagrał polskiego reżysera w filmie, w którym Tarantino oddaje hołd dawnemu Hollywood.


[więcej]


22.05.2019 13:04

Rafał Zawierucha w zwiastunie filmu Quentina Tarantino

Rafał Zawierucha w zwiastunie filmu Quentina TarantinoRafał Zawierucha pojawił się w najnowszym zwiastunie filmu Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood". Reżyser nie wyciął polskiego aktora ze swojej produkcji, choć plotki o usunięciu go z ostatecznej wersji filmu pojawiły się już kilka miesięcy temu. Premiera "Pewnego razu..." miała miejsce na festiwalu w Cannes. Widzowie w Polsce zobaczą obraz 9 sierpnia w 50. rocznicę zabójstwa żony Romana Polańskiego Sharon Tate przez członków sekty Charlesa Mansona.


[więcej]


22.05.2019 8:04

Man Booker Prize 2019: Tokarczuk bez nagrody. Laureatką omańska pisarka

Man Booker Prize 2019: Tokarczuk bez nagrody. Laureatką omańska pisarkaOmańska pisarka Jokha Al Harthi została laureatką Międzynarodowej Nagrody Man Booker za powieść "Celestial Bodies" - ogłoszono w Londynie. Na krótkiej liście nominowanych była też zeszłoroczna laureatka nagrody, Olga Tokarczuk z powieścią "Prowadź swój pług przez kości umarłych".


[więcej]


21.05.2019 13:04

Festiwal w Cannes na półmetku. Dziś światowa premiera nowego Tarantino

Festiwal w Cannes na półmetku. Dziś światowa premiera nowego TarantinoW Cannes trwa święto kina. Dzisiaj, na półmetku 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, w Konkursie Głównym miejsce będzie miała światowa premiera "Pewnego razu w Hollywood", bardzo oczekiwanego filmu Quentina Tarantino.


[więcej]


20.05.2019 8:04

Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości

Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczościFrancuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.


[więcej]


19.05.2019 18:04

Złota Palma w Cannes i Andrzej Seweryn jako Borys Godunow

Złota Palma w Cannes i Andrzej Seweryn jako Borys GodunowW sobotę 25 maja dowiemy się, do kogo trafią nagrody 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W piątek w Teatrze Polskim w Warszawie uroczysta premiera w reżyserii legendy teatru Petera Steina.


[więcej]