Nauka


21.11.2017 8:02

Szokujące dane o cyberprzestępczości. Jak chronić swój telefon?

Szokujące dane o cyberprzestępczości. Jak chronić swój telefon?Około 2 milionów smartfonów w Polsce może być zainfekowanych! O 300 procent w ciągu roku wzrosła liczba wykrytych infekcji urządzeń, z których korzysta każdy z nas. Te szokujące dane na temat cyberprzestępczości dostarczyli nam eksperci od zabezpieczeń – Wojciech Dworakowski i Łukasz Bobrek z firmy SecuRing. Rozmawiali z nimi dziennikarze RMF FM Magdalena Wojtoń i Bogdan Zalewski.


[więcej]


21.11.2017 8:02

Planetoida naprawdę "nie z tej ziemi"

Planetoida naprawdę Nie tylko przyleciała do nas spoza Układu Słonecznego, ale jeszcze wygląda "nie z tej ziemi". Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje dane planetoidy, która dotarła do nas z otchłani kosmosu, by we wrześniu przelecieć najbliżej Słońca. Obiekt o nazwie 1I/2017 U1 (`Oumuamua) odkryty miesiąc temu z pomocą Pan-STARRS 1 na Hawajach uznawano nawet przez chwilę za kometę, ale całkowity brak aktywności sprawił, że astronomowie musieli pozostać przy planetoidzie. Jej opis zamieszczono w najnowszym numerze czasopisma "Nature".


[więcej]


20.11.2017 18:02

27 lat temu do Polski dotarł pierwszy e-mail

27 lat temu do Polski dotarł pierwszy e-mail20 listopada 1990 roku w Krakowie odebrano pierwszą w Polsce wiadomość e-mail. Czy po 27 latach wyobrażamy sobie życie bez poczty elektronicznej? Według specjalistów, e-mail może stać się w przyszłości mniej popularny, ale na pewno przetrwa.


[więcej]


19.11.2017 13:02

Meteor nad Laponią. "Błysk i huk był taki, jakby meteoryt spadł na podwórko"

Meteor nad Laponią. Przelot meteoroidu nad północną Finlandią oraz wybuch, któremu towarzyszył silny rozbłysk, zarejestrowała fińska stacja sejsmograficzna oraz m.in. kamera do obserwacji zórz polarnych. Według ekspertów w okolicach jeziora Inari spadły meteoryty ważące kilkadziesiąt kg. Niecodzienne zjawisko jest jednym z głównych tematów weekendowych wydań fińskich dzienników. Lot ognistej kuli nad północną Finlandią i rozbłysk o dużej mocy został zarejestrowany w czwartek wieczorem.


[więcej]


18.11.2017 8:02

Nie fascynujmy się swoimi pomysłami, rozwiązujmy cudze problemy

Nie fascynujmy się swoimi pomysłami, rozwiązujmy cudze problemyNasze szanse na sukces w biznesie istotnie zależą od naszej mentalności - mówi RMF FM prof. David Whitney z Uniwersytetu Florydy, ekspert Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie. Istotne jest czy mamy mentalność zamkniętą, czy nastawioną na rozwój. Ta pierwsza jest pogodzona z tym, że ma ograniczenia, ta druga żadnych ograniczeń nie uznaje. To w oparciu o nią najłatwiej budować kolejne szczeble sukcesu.


[więcej]


18.11.2017 8:02

Mamuciątko Liuba odbyło podróż do Australii. Zostanie gwiazdą nowej wystawy

Mamuciątko Liuba odbyło podróż do Australii. Zostanie gwiazdą nowej wystawyOdnaleziona w 2007 roku na Syberii Liuba jest najlepiej zachowanym mamutem. Dzięki niej naukowcy mogli lepiej poznać te zwierzęta. Mamuciątko jest eksponowane w muzeach na całym świecie, a teraz po długiej podróży przez Dubaj trafiła do Sydney w Australii.


[więcej]


17.11.2017 13:02

Chcesz sukcesu? Skoncentruj się na swojej pasji i otocz właściwymi ludźmi

Chcesz sukcesu? Skoncentruj się na swojej pasji i otocz właściwymi ludźmi„Stajesz się tym, co jest twoim celem, stajesz się taki, jak ludzie, którzy cię otaczają. Cokolwiek czytasz, cokolwiek studiujesz, cokolwiek się uczysz, z kimkolwiek spędzasz czas - to wszystko decyduje o tym, kim będziesz za dziesięć lat” – mówi RMF FM John Spence, ekspert Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji w Krakowie. To już czwarta edycja imprezy, która jest dla młodych, przedsiębiorczych osób okazją do nauki, jak z sukcesem tworzyć i rozwijać swoje firmy. Zdaniem Spence'a kluczowe znacznie ma wierność swojej pasji i otaczanie się...


[więcej]


16.11.2017 18:02

Wzmacniająca się Polska przynosi pożytek także Stanom Zjednoczonym

Wzmacniająca się Polska przynosi pożytek także Stanom ZjednoczonymPolacy są inteligentni, dobrze wykształceni, ale obawiają się ryzyka - współorganizowany przez nas już po raz czwarty Polsko-Amerykański Most Innowacji ma pomóc to przezwyciężyć - mówi RMF FM Konsul Generalny USA w Krakowie, Walter Braunohler. Jak przekonuje, w Polsce są wszystkie konieczne dla sukcesu składniki, impreza ma pomóc młodym przedsiębiorcom, twórcom start-up'ów, lepiej wykorzystać szanse. Jesteśmy zainteresowani wspieraniem swoich przyjaciół i sojuszników, bo umacniająca się Polska przynosi pożytek także nam - podkreśla Braunohler.


[więcej]


15.11.2017 13:02

Skarb odkryty we Francji! Ponad 2200 złotych i srebrnych monet

Skarb odkryty we Francji! Ponad 2200 złotych i srebrnych monetSensacyjne odkrycie skarbu we Francji. Naukowcy, którzy badali zabytkowy budynek byłego benedyktyńskiego opactwa w Cluny w Burgundii, natrafili tam przypadkiem na ponad dwa tysiące złotych i srebrnych monet z XII wieku.


[więcej]


15.11.2017 13:02

Jest kolejna, bliska nam "ziemska" planeta!

Jest kolejna, bliska nam Względnie blisko naszego Układu Słonecznego znaleźliśmy kolejną podobną do Ziemi planetę, która może oferować warunki sprzyjające powstaniu życia - ogłosił na łamach czasopisma " Astronomy & Astrophysics" międzynarodowy zespół astronomów. Badacze, korzystający z należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), unikatowego instrumentu HARPS, odkryli planetę o rozmiarach Ziemi, krążącą wokół czerwonego karła Ross 128, około 11 lat świetlnych od nas. Planeta oznaczona jako Ross 128 b jest drugą po Proximie b najbliższą nam planetą,...


[więcej]