Nauka


19.02.2018 8:02

Mobilny stetoskop pozwoli na badanie na odległość

Mobilny stetoskop pozwoli na badanie na odległośćRewolucja w podstawowych badaniach chorego? Naukowcy z Poznania wynaleźli innowacyjny stetoskop, czyli słuchawki, którymi lekarz osłuchuje pacjenta, by usłyszeć rytm bijącego serca i to jak pracują płuca.


[więcej]


18.02.2018 18:02

Mobilny stetoskop pozwoli na badanie na odległość

Mobilny stetoskop pozwoli na badanie na odległośćRewolucja w podstawowych badaniach chorego? Naukowcy z Poznania wynaleźli innowacyjny stetoskop, czyli słuchawki, którymi lekarz osłuchuje pacjenta, by usłyszeć rytm bijącego serca i to jak pracują płuca.


[więcej]


17.02.2018 8:02

Studenci z Wrocławia pracują nad kosmicznym chwytakiem

Studenci z Wrocławia pracują nad kosmicznym chwytakiemStudenci Politechniki Wrocławskiej pracują ad konstrukcją chwytaka, który mógłby pracować w kosmosie. Projekt zakwalifikował się do prestiżowego programu Rexus/Bexus, współorganizowanego między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną. Żaczy liczą, że ich chwytak już wkrótce poleci w kosmos.


[więcej]


17.02.2018 8:02

Stres ojca szkodzi przyszłemu potomstwu

Stres ojca szkodzi przyszłemu potomstwuStres przeżywany przez samca może odbić się na zdrowiu jego przyszłego potomstwa - ogłosili w Austin podczas dorocznego spotkania The American Association for the Advancement of Science badacze z University of Maryland School of Medicine. Wyniki ich badań pokazały, że stres może prowadzić do zmian w plemnikach, które w kolejnym pokoleniu mogą odpowiadać za nieprawidłowości rozwoju mózgu. Autorzy nieopublikowanej jeszcze pracy na ten temat odkryli genetyczny mechanizm tego zjawiska.


[więcej]


16.02.2018 18:02

Test na wstrząs. Mózgu...

Test na wstrząs. Mózgu...Amerykańska Federalna Komisja do Spraw Żywności i leków zaakceptowała pierwszy na świecie test krwi, który może potwierdzić lub wykluczyć wstrząśnienie mózgu. To informacja istotna dla sportowców, ale nie tylko. Wstrząśnienia mózgu owszem najczęściej zdarzają się w sporcie, ale w życiu codziennym także. Dotąd nie było sposobu na to, by je w prosty sposób potwierdzić lub wykluczyć, bo nie przynoszą jednoznacznych objawów, trzeba było wykonać tomografię komputerową głowy. Teraz to się zmieni.


[więcej]


16.02.2018 18:02

Sprzątanie szkodzi jak... papierosy

Sprzątanie szkodzi jak... papierosyU kobiet, które sprzątają w domu lub pracują jako sprzątaczki widać pogorszenie pracy płuc, związane prawdopodobnie z wdychaniem oparów środków czyszczących. Takie niepokojące informacje przynosi w najnowszym numerze czasopismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine". Badacze z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii przyznają przy tym, że efekt może dotyczyć także mężczyzn, ale trudno go zauważyć, bo mężczyźni... sprzątają znacznie rzadziej.


[więcej]


16.02.2018 8:02

Macierzysta szczepionka na raka?

Macierzysta szczepionka na raka?Szczepionka z komórek macierzystych chroni myszy laboratoryjne przed niektórymi rodzajami nowotworów. Takie obiecujące doniesienia badaczy ze Stanford University School of Medicine publikuje w najnowszym numerze czasopismo "Cell Stem Cell". Wstrzyknięcie myszy tak zwanych indukowanych komórek pluripotencjalnych (iPSCs) wywoływało skuteczną reakcję układu odpornościowego przeciw komórkom raka piersi, płuc i skóry. Taka szczepionka przeciwdziałała też nawrotom choroby u zwierząt, którym guzy usunięto.


[więcej]


14.02.2018 18:02

Czy to oczekiwany przełom w leczeniu Alzheimera?

Czy to oczekiwany przełom w leczeniu Alzheimera?Nowe nadzieje w poszukiwaniach terapii choroby Alzheimera. Badacze z Cleveland Clinic Lerner Research Institute odkryli metodę, która po raz pierwszy pozwala w mózgu myszy cierpiącej na tę chorobę odwrócić proces tworzenia się charakterystycznych złogów białkowych. Powstawanie owych blaszek beta-amyloidu, które zaburzają precę neuronów uważa się za mozliwą przyczynę towarzyszących chorobie Alzheimera zaburzeń. Jeśli da się ten proces odwrócić, szanse na skuteczną terapię tej nieuleczalnej wciąż choroby znacznie wzrosną. Pisze o tym w...


[więcej]


14.02.2018 18:02

Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa? Ruszył projekt

Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa? Ruszył projektNaukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z księżyców Marsa – poinformowała rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska. Badania są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – „LOOP - Landing Once on Phobos”.


[więcej]


14.02.2018 18:02

Nowy bat na dopingowiczów

Nowy bat na dopingowiczówJuż wkrótce testy antydopingowe mogą stać się prostsze, tańsze i szybsze. To otwiera drogę do częstszych kontroli i może znacznie utrudnić nieuczciwym sportowcom nielegalne wspomaganie organizmu. Zapowiadają to na łamach czasopisma "Bioanalysis" naukowcy z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie. Badacze z laboratorium profesora Janusza Pawliszyna zapewniają, że kropla krwi lub moczu wystarczy do wykrycia stu zabronionych substancji w stężeniu nawet tak małym, jakie odpowiada rozpuszczeniu kostki cukru w olimpijskim basenie.


[więcej]