Nauka


24.09.2018 18:04

Producenci filmowi wydają coraz więcej pieniędzy... na Węgrzech

Producenci filmowi wydają coraz więcej pieniędzy... na Węgrzech Coraz więcej pieniędzy wydają na Węgrzech producenci filmowi. W zeszłym roku była to suma 108,2 mld ft (334,4 mln euro) – poinformował w poniedziałek Narodowy Urząd ds. Mediów i Komunikacji (NMHH).


[więcej]


24.09.2018 18:04

"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara

Zaskoczenia nie ma: "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jest polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.


[więcej]



24.09.2018 13:04

Metallica zagra na PGE Narodowym!

Metallica zagra na PGE Narodowym!Metallica potwierdziła powrót WorldWired Tour do Europy. Tym razem ta oszałamiająca trasa potrwa od 1 maja do 25 sierpnia 2019 roku, a złożą się na nią koncerty na stadionach, w parkach, a nawet na zamku. 21 sierpnia legendarna grupa zagra na PGE Narodowym w Warszawie!


[więcej]


24.09.2018 8:04

W Krakowie będzie można porozmawiać ze Stanisławem Lemem

W Krakowie będzie można porozmawiać ze Stanisławem LememW Krakowie powstanie Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem". Oprócz wystawy stałej, poświęconej autorowi "Bajek robotów" i "Solaris" będzie tam ekspozycja o języku polskim. Wystawa ma być bardzo nowoczesna i bardziej ma odzwierciedlać ducha twórczości Lema niż jego historyczne losy. Władze miasta chcą, by "Planeta Lem" była miejscem dla różnych inicjatyw literackich. Centrum ma powstać w zrewitalizowanym XVIII-wiecznym budynku składu solnego na krakowskim Zabłociu.


[więcej]


23.09.2018 18:04

"Kler" na ekranach kin, "Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara?

W piątek 28 września do kin wejdzie głośny już przed premierą film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Tego dnia w Teatrze Polskim w Warszawie ważna premiera teatralna o Gombrowiczu, Miłoszu i Herbercie. W poniedziałek 24 września poznamy polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.


[więcej]


23.09.2018 8:04

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego laureatem Złotych Lwów

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona w sobotę Złotymi Lwami, "Kamerdyner" Filipa Bajona - Srebrnymi. Laureatów głównych nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono w sobotę wieczorem.


[więcej]


23.09.2018 8:04

Festiwal w Gdyni: "Kler" Smarzowskiego z nagrodą publiczności

Festiwal w Gdyni: ​Film "Nina" Olgi Chajdas został wyróżniony Złotym Pazurem - nagrodą dla najlepszego filmu w Konkursie Inne Spojrzenie. Publiczność doceniła z kolei "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.


[więcej]


22.09.2018 13:04

Kto dostanie Złote Lwy? Przewidywania krytyków

Kto dostanie Złote Lwy? Przewidywania krytykówBezdyskusyjnie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego powinna otrzymać w tym roku Złote Lwy. "To film perfekcyjny, spełniony" - mówią krytycy, którzy wśród faworytów nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wymieniają też "Kler", "Fugę" czy "7 uczuć".


[więcej]


21.09.2018 18:04

Festiwal w Gdyni: Dziennikarze nagrodzili "Kler" Smarzowskiego

Festiwal w Gdyni: Dziennikarze nagrodzili Pierwsza z nagród na festiwalu filmowym w Gdyni została przyznana. Dziennikarze zdecydowali, że trafi ona do Wojciecha Smarzowskiego - twórcy filmu "Kler".


[więcej]


21.09.2018 8:04

​Nieznane dzieło Karola Wojtyły już wkrótce w księgarniach!

​Nieznane dzieło Karola Wojtyły już wkrótce w księgarniach! Na półce z dziełami Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, ukaże się wkrótce nowy tom. To prawdziwa rewelacja nie tylko dla teologów i badaczy papieskiej spuścizny. Nieznane wcześniej refleksje - "Kazanie na Areopagu. 13 katechez" - są osadzone głęboko w tradycji chrześcijańskiej, ale to nie jedyne źródło. Pod wpływem podróży do Aten, wędrówki przestrzeni i w czasie, papież Polak - myśliciel i poeta - sięga do tradycji Starożytnej Grecji. Książka ma wybitne walory literackie.


[więcej]