Kultura


19.02.2018 8:02

Nagrody BAFTA: "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" najlepszym filmem. "Twój Vincent" bez nagrody

Nagrody BAFTA: Najlepszym filmem tegorocznego rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych został obraz Martina McDonagha "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Wbrew oczekiwaniom statuetką nie wyróżniono polsko-brytyjskiego pełnometrażowego filmu animowanego "Twój Vincent". Nagrody BAFTA rozdano w niedzielę wieczorem podczas gali w londyńskiej Royal Albert Hall.


[więcej]


19.02.2018 8:02

Kazimierz Kutz świętował 89. urodziny

Kazimierz Kutz świętował 89. urodzinyReżyser Kazimierz Kutz – autor filmów eksplorujących trudną historię Górnego Śląska, felietonista, a przez wiele lat także polityk świętował w niedzielę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach swoje 89. urodziny.


[więcej]


18.02.2018 18:02

Zapowiedzi kulturalne: Do kin wchodzi ostatni film z udziałem Daniela Day-Lewisa

Zapowiedzi kulturalne: Do kin wchodzi ostatni film z udziałem Daniela Day-Lewisa​W najbliższy piątek do kin w całej Polsce wejdzie nominowany do 6 Oscarów film "Nić widmo" z Danielem Day-Lewisem w głównej roli. Pojawi się też "W ułamku sekundy" z Diane Kruger, który nagrodzono Złotym Globem w kategorii - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


[więcej]


17.02.2018 8:02

We wtorek pogrzeb Antoniego Krauzego. Reżyser spocznie na cmentarzu w Falenicy

We wtorek pogrzeb Antoniego Krauzego. Reżyser spocznie na cmentarzu w FalenicyWe wtorek odbędzie się pogrzeb reżysera Antoniego Krauzego. W kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie odprawiona zostanie msza żałobna, a następnie reżyser zostanie pochowany na cmentarzu w Falenicy. Jak zapowiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, pogrzeb ma mieć charakter państwowy.


[więcej]


16.02.2018 18:02

Oscary 2018: Ujawniono nazwiska pierwszych gwiazd, które będą wręczać statuetki

Oscary 2018: Ujawniono nazwiska pierwszych gwiazd, które będą wręczać statuetkiAmerykańska Akademia ujawniła nazwiska pierwszej grupy gwiazd, które podczas oscarowej gali będą odczytywać nazwiska zwycięzców i wręczać statuetki. Są wśród nich m.in. Viola Davis, Margot Robbie, Tom Holland i Chadwick Boseman.


[więcej]


16.02.2018 13:02

"Masara" na deskach Starego. Akcja sztuki toczy się w Donbasie, Holandii i w Piekle

W Donbasie, Holandii i w Piekle toczy się akcja "Masary". Premierę w Starym Teatrze w Krakowie przygotowuje ukraiński reżyser Stanisław Mojsjejew. Sztuka powstała na podstawie tekstu Litwina Mariusa Iwaszkewiczjusa. Premiera "Masary" 17 lutego na Dużej Scenie Starego Teatru w Krakowie.


[więcej]


16.02.2018 13:02

Znamy kolejne gwiazdy Tauron Life Festival Oświęcim 2018!

Znamy kolejne gwiazdy Tauron Life Festival Oświęcim 2018!Kochany przez polską publiczność Alvaro Soler, rodzima gwiazda pop z soulowym zacięciem, czyli Blue Cafe i Vera Jonas Experiment, węgierska grupa, która podbija europejską scenę alternatywną - to oni wystąpią 15 czerwca na Tauron Life Festival Oświęcim. Obok nich na scenie tego dnia pojawi się także artysta wyłoniony w konkursie Life on Stage, zaś punktem kulminacyjnym wieczoru będzie koncert Carlosa Santany!


[więcej]


16.02.2018 8:02

"Wyspa psów" otworzyła 68. Festiwal Filmowy w Berlinie

68. Festiwal Filmowy w Berlinie rozpoczął się pokazem animowanego filmu Wesa Andersona "Wyspa psów". O nagrody główne zawalczy łącznie 19 obrazów, wśród nich polski film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i koprodukowany przez Polaków "Dowłatow" Aleksieja Germana jr.


[więcej]


15.02.2018 18:03

Muzeum Hutnictwa powstanie w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa powstanie w ChorzowieJest już Muzeum Górnictwa Węglowego, będzie pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Powstanie w Chorzowie. "Jeśli chodzi o hutnictwo nie pokazaliśmy przeszłości tak, jak należy to zrobić, a nie da się dyskutować o historii przemysłu górnośląskiego pokazując jedynie górnictwo"- mówi Henryk Mercik z zarządu województwa śląskiego.


[więcej]


15.02.2018 8:02

Nie żyje reżyser Antoni Krauze

Nie żyje reżyser Antoni KrauzeW środę w wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. O śmierci autora takich obrazów jak "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńsk" - poinformowały w środę wieczór media: tygodnik "Do Rzeczy" i TVP Info.


[więcej]