Kultura


21.11.2017 8:02

Paweł Maślona z nagrodą im. Morgensterna. Doceniono go za “Atak paniki”

Paweł Maślona z nagrodą im. Morgensterna. Doceniono go za “Atak paniki”Chcę mówić swoim językiem i myślę, że wielu osobom ten język wydał się ciekawy i prawdziwy - powiedział reżyser Paweł Maślona, odbierając w poniedziałek nagrodę „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna dla debiutujących reżyserów. Twórca został uhonorowany za film "Atak paniki".


[więcej]


21.11.2017 8:02

Andrzej Chyra dostanie Złotego Glana. "Jest barwną i twórczą postacią"

Andrzej Chyra dostanie Złotego Glana. Aktor i reżyser Andrzej Chyra otrzyma statuetkę Złotego Glana - nagrodę przyznawaną w ramach 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia - poinformował rzecznik prasowy Forum Artur Zaborski. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do 2 grudnia.


[więcej]


20.11.2017 18:02

Ostatnie pożegnanie Aliny Janowskiej. "Dramatyczne przeżycia wojenne nie stłumiły jej radości życia"

Ostatnie pożegnanie Aliny Janowskiej. Żegnam dzisiaj nie tylko wspaniałą aktorkę, ale także wielką patriotkę, osobę serdeczną, pełną optymizmu i pogody ducha - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas pogrzebu Aliny Janowskiej. Artystka spoczęła w poniedziałek na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Miała 94 lata.


[więcej]


20.11.2017 13:02

Dziś mija 25 lat od premiery "Psów"! Te cytaty zna każdy

Dziś mija 25 lat od premiery ​20 listopada 1992 roku po raz pierwszy można było zobaczyć film "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. To był najbardziej kasowy polski film lat 90. Cytaty z "Psów" - "bo to zła kobieta była", "czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach" czy " nie chce mi się z tobą gadać" - weszły na stałe do języka. Dziś "Psy" określane są jako kultowe i trudno z tym polemizować.


[więcej]


19.11.2017 18:02

Ekranizacja kryminału Agaty Christie, "Cicha Noc" i premiera spektaklu z Ewą Błaszczyk

Ekranizacja kryminału Agaty Christie, Film, który wygrał ostatni festiwal filmowy w Gdyni. Nowa ekranizacja kryminału Agaty Christie w gwiazdorskiej obsadzie. I Ewa Błaszczyk jako słynna dziennikarka na teatralnej scenie. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.


[więcej]


19.11.2017 18:02

W Teatrze Słowackiego opuszczono 800-kilogramowy żyrandol

W Teatrze Słowackiego opuszczono 800-kilogramowy żyrandolNad widownią Dużej Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie opuszczono w niedzielę ważący 800 kilogramów żyrandol. Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej wymienili w nim wszystkie żarówki. Po raz ostatni robiono to 3 lata temu. To niecodzienne wydarzenie można było zobaczyć, teatr w czasie tej czynności był otwarty dla publiczności.


[więcej]


19.11.2017 13:02

Selfie z żyrandolem? Jest to możliwe w krakowskim Teatrze Słowackiego

Selfie z żyrandolem? Jest to możliwe w krakowskim Teatrze SłowackiegoNad widownią Dużej Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie opuszczono ważący 800 kilogramów żyrandol. Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej wymieniają w nim wszystkie żarówki. Po raz ostatni robiono to 3 lata temu. To niecodzienne wydarzenie może zobaczyć każdy, teatr jest otwarty dla publiczności.


[więcej]


19.11.2017 8:02

Złota Żaba na "Camerimage" dla węgierskiego filmu "Dusza i ciało"

Złota Żaba na Złotą Żabę w konkursie głównym 25. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Bydgoszczy zdobył węgierski film "Dusza i ciało", którego twórcami są operator Mate Herbai i reżyser Ildiko Enyedi. Srebrną Żabą w tym konkursie został nagrodzony rosyjski film "Niemiłość" ze zdjęciami Michaiła Kriczmana i w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, a Brązową - obraz produkcji kambodżańsko-amerykańskiej "Najpierw zabili mojego ojca" ze zdjęciami Anthony'ego Dod Mantele'a i w reżyserii Angeliny Jolie.


[więcej]


18.11.2017 18:03

Malcolm Young nie żyje. Legendarny gitarzysta AC/DC miał 64 lata

Malcolm Young nie żyje. Legendarny gitarzysta AC/DC miał 64 lata​Smutna informacja dla miłośników mocniejszego brzmienia. Nie żyje Malcolm Young, gitarzysta i jeden z założycieli kultowego zespołu AC/DC. Muzyk miał 64 lata.


[więcej]


17.11.2017 18:02

Ostatni obraz Churchilla na sprzedaż. Przedstawia ulubione miejsce premiera

Ostatni obraz Churchilla na sprzedaż. Przedstawia ulubione miejsce premieraWinston Churchill był jednym z najwybitniejszych premierów Wielkiej Brytanii i człowiekiem o wielu talentach. Jeden z jego obrazów przedstawiający oczko wodne ze złotą rybką pójdzie pod młotek domu handlowego Sotheby’s w listopadzie.


[więcej]