Ekonomia


17.09.2019 13:01

"Rz": Polska może stracić 13 mld euro w budżecie UE

Bruksela potrzebuje pieniędzy na ekologię. A to oznacza cięcia, na których Polska straci najwięcej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że nawet 13 mld euro może stracić nasz kraj w nowym wieloletnim budżecie UE w porównaniu z projektem Komisji Europejskiej sprzed ponad roku.


[więcej]


16.09.2019 13:01

Atak na saudyjską rafinerię. Paliwa i gaz w Polsce mogą podrożeć

Atak na saudyjską rafinerię. Paliwa i gaz w Polsce mogą podrożeć​Jeżeli problemy z dostawami ropy z Arabii Saudyjskiej potrwają dłużej, to ceny paliw na stacjach benzynowych i gazu w naszych domach mogą pójść ostro w górę. Polskie spółki energetyczne policzyły pierwsze skutki sobotniego ataku bombowego na największą saudyjską rafinerię. Ropa drożeje przez to na giełdzie o 10 procent.


[więcej]16.09.2019 8:01

"Rz": Nie taki niższy PIT, jak się wydawało

Dla wielu przedsiębiorców niespodzianką będzie to, że w październiku zapłacą 17,75 proc. podatku, choć sądzili, że będzie to tylko 17 proc. - napisała poniedziałkowa "Rzeczpospolita".


[więcej]


16.09.2019 8:01

Rosną ceny ropy naftowej. Powodem atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

Rosną ceny ropy naftowej. Powodem atak na rafinerie w Arabii SaudyjskiejSobotni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej spowodował już wzrost cen ropy naftowej na rynkach azjatyckich. Analitycy obawiają się, że ropa zdrożeje także na innych rynkach na świecie.


[więcej]


15.09.2019 18:01

Zapowiedzi ekonomiczne: Ceny ropy w górę, maksymalna uwaga na płacy minimalnej

Zapowiedzi ekonomiczne: Ceny ropy w górę, maksymalna uwaga na płacy minimalnej Główne wydarzenie gospodarcze nowego tygodnia będzie miało miejsce już w pierwszych minutach poniedziałku. Wtedy zaczyna się handel ropą na światowym rynku. Okaże się, o ile wzrośnie cena najważniejszego surowca po nalocie dronów na największy zakład przerobu ropy na świecie.


[więcej]


15.09.2019 18:01

​Paliwa mogą zdrożeć nawet o kilkadziesiąt groszy

​Paliwa mogą zdrożeć nawet o kilkadziesiąt groszyWładze Arabii Saudyjskiej podają, że po przeprowadzonym z użyciem dronów ataku na instalacje naftowe, produkcja ropy tego kraju zmniejszyła się o ponad 5,5 mln baryłek dziennie. To największy szok dla rynku od czasu inwazji Iraku na Kuwejt w 1990 roku, kiedy wojna wstrzymała produkcję 4 mln baryłek dziennie. Skutkiem będzie zapewne skokowy wzrost cen surowca na początku tygodnia, a jeśli naprawy się przedłużą, a ataki powtórzą, ropa stanie się droższa na dłuższy czas.


[więcej]


13.09.2019 13:01

GUS podał dane o gospodarce. Jak jest?

GUS podał dane o gospodarce. Jak jest? Inflacja w sierpniu wniosła 2,9 proc. rdr wobec wcześniejszego szacunku na poziomie 2,8 proc. - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 7,2 proc. rdr, tańsze o 1,4 proc. były odzież i obuwie - wynika z danych GUS.


[więcej]


13.09.2019 13:01

Rewolucja w bankowości. Będziemy musieli częściej podawać PIN-y i hasła

Rewolucja w bankowości. Będziemy musieli częściej podawać PIN-y i hasłaUwaga! O północy we wszystkich bankach wchodzą w życie nowe zasady bezpieczeństwa. Dla nas wszystkich zmienią się zasady korzystania z kart płatniczych, logowania do konta bankowego przez internet i płacenia za zakupy w sieci. Wszystko to reguluje nowa unijna dyrektywa o nazwie PSD2.


[więcej]


11.09.2019 18:01

Glapiński o podwyżce płacy minimalnej: Z punktu widzenia inflacji to marginalne wydarzenie

Glapiński o podwyżce płacy minimalnej: Z punktu widzenia inflacji to marginalne wydarzenie"Z punktu widzenia inflacji to marginalne wydarzenie" – tak prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński skomentował zapowiedzianą przez rząd podwyżkę płacy minimalnej. Jak dodał, jej oddziaływanie na gospodarkę będzie "nieporównywalnie mniejsze" niż w przypadku programu 500+.


[więcej]


11.09.2019 18:01

Bulwersująca wypowiedź ministra energii. Przedsiębiorcy oburzeni

Bulwersująca wypowiedź ministra energii. Przedsiębiorcy oburzeniMinister energii był dziś pytany przez reportera RMF FM o to, czy w przyszłym roku pozwoli na wzrost cen prądu. Odpowiedź Krzysztofa Tchórzewskiego oburzyła przedsiębiorców.


[więcej]