Ekonomia


13.05.2018 13:01

Miliony złotych w jednym pomieszczeniu. Oto sortownia banknotów NBP

Miliony złotych w jednym pomieszczeniu. Oto sortownia banknotów NBPNiedostępna dla postronnych sortownia banknotów Narodowego Banku Polskiego to Twoje Niesamowite Miejsce w Faktach RMF FM. Dziennie przez maszyny ustawione w pomieszczeniu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych przechodzi pół miliona sztuk banknotów. Prędkość sortowania to 33 banknoty na sekundę. "Sortujemy je, żeby odzyskać jak najwięcej banknotów dobrej jakości, które można skierować ponownie do obiegu na rynku. Zdecydowana większość nadaje się do tego. Urządzenia odczytują ich cechy: czy nie są wiotkie lub pogniecione" -...


[więcej]


12.05.2018 8:01

Zrób dziś zakupy! Jutro niedziela bez handlu

Zrób dziś zakupy! Jutro niedziela bez handlu Najbliższe dwie niedziele - 13 i 20 maja - zgodnie z ustawą ograniczającą handel, będą wyłączone z handlu. Zakupy będzie można robić w ostatnią niedzielę tego miesiąca - 27 maja.


[więcej]10.05.2018 18:01

Dostałeś list windykacyjny i nie wiesz co robić?

Dostałeś list windykacyjny i nie wiesz co robić?Otrzymanie listy windykacyjnego nie jest jeszcze końcem świata. Jeżeli Ty także otrzymałeś takie pismo, nie chowaj od razu głowy w piasek, a dostosuj się do zaistniałej sytuacji i spróbuj rozwiązać swój problem. Musisz w końcu powiedzieć sobie jasno: mam dług i muszę coś z tym zrobić. Jeśli będziesz udawał, że problem nie istnieje, tylko pogorszysz sprawę.


[więcej]


09.05.2018 13:01

Największe spółki energetyczne z Rosji i Europy na celowniku UOKiK. Chodzi o Nord Stream 2

Największe spółki energetyczne z Rosji i Europy na celowniku UOKiK. Chodzi o Nord Stream 2Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o postawieniu zarzutów Gazpromowi i pięciu innym międzynarodowym podmiotom za finansowanie gazociągu Nord Stream 2 - poinformował o tym prezes UOKiK-u Marek Niechciał. Według Urzędu, sześć firm nielegalnie zawiązało konsorcjum na rzecz sfinansowania budowy Nord Stream 2: nielegalnie, bowiem mimo braku zgody UOKIK-u w tej sprawie i tak nieformalnie zawiązały współpracę. Może to, zdaniem UOKiK-u, oznaczać złamanie prawa antymonopolowego. Niechciał zaznaczył, że Urząd posiada dokumenty, które...


[więcej]


09.05.2018 13:01

W jaki sposób można wyczyścić złą historię kredytową?

W jaki sposób można wyczyścić złą historię kredytową?Negatywna historia kredytowa najczęściej w praktyce oznacza, że klient nie spłacił danego zobowiązania terminowo. Może to być na przykład zaległy czynsz, opóźnienie w uregulowaniu karty debetowej, kredytu czy przekroczenie ostatecznego terminu spłaty pożyczki. Problem zaczyna pojawiać się, gdy dana osoba chce wziąć kredyt w banku, a poprzednie zobowiązania to uniemożliwiają. Jak zatem wyczyścić złą historię kredytową?


[więcej]


08.05.2018 13:01

Najmniejsze miasta i największe długi. Ponad 8 miliardów złotych do oddania

Najmniejsze miasta i największe długi. Ponad 8 miliardów złotych do oddania8,4 miliarda złotych - tyle długów mają mieszkańcy małych polskich miast. Najczęściej zadłużają się mężczyźni, zwłaszcza ci mieszkający w województwach położonych na zachodzie i w centrum kraju. To najnowsze dane z raportu Krajowego Rejestru Długów.


[więcej]


08.05.2018 8:01

Prezes UOKiK: Seniorze, nie wstydź się przyznać, że dałeś się naciągnąć

Prezes UOKiK: Seniorze, nie wstydź się przyznać, że dałeś się naciągnąćOszuści coraz częściej polują na osoby starsze! Ostatnio najczęściej słyszymy o zapraszaniu na różne "bezpłatne badania". To może być badanie słuchu, badanie układu krążenia. Na te pseudobadania zapraszani i wpuszczani są seniorzy. Osoby 30-letnie zazwyczaj nie są wpuszczane – przekonuje w rozmowie z RMF FM Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Najlepiej nie brać ze sobą dowodu osobistego. A jak już wzięliśmy, to schowajmy go głęboko w kieszeni. (...) Towary sprzedawane na tych pokazach zazwyczaj kosztują po kilka...


[więcej]


08.05.2018 8:01

Seniorzy, uwaga na darmowe badania i tanie pielgrzymki. PORADNIK!

Seniorzy, uwaga na darmowe badania i tanie pielgrzymki. PORADNIK!Jedną z najczęstszych metod oszukiwania albo naciągania seniorów są zaproszenia na darmowe badania. Zazwyczaj zaczyna się to tak, że ktoś do nas dzwoni albo wrzuca do skrzynki pocztowej zaproszenie na darmowe badanie.


[więcej]


08.05.2018 8:01

Pobierz, wydrukuj i powieś u dziadków. PORADNIK: JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

Pobierz, wydrukuj i powieś u dziadków. PORADNIK: JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ Metoda „na wnuczka”, „na policjanta”, „na administrację”. Co roku tysiące starszych osób pada ofiarą oszustów. W Faktach RMF FM radzimy seniorom, jak unikać takich zagrożeń. Przygotowaliśmy też specjalne infografiki, które warto wydrukować i podarować swoim dziadkom lub rodzicom w starszym wieku. A najlepiej zawiesić np. na lodówce!


[więcej]


08.05.2018 8:01

Nie dajcie się oszukać metodą "na wnuczka" albo "na policjanta". PORADNIK!

Nie dajcie się oszukać metodą Oszuści coraz częściej próbują oszukiwać osoby starsze metodami "na wnuczka", "na policjanta", "na administrację". Rocznie służby rejestrują aż około 2500 oszustw metodą "na policjanta".


[więcej]