Ekonomia


05.11.2017 18:00

Nowy tydzień w ekonomii: Posłowie będą decydować o naszych pieniądzach

Nowy tydzień w ekonomii: Posłowie będą decydować o naszych pieniądzachW przyszłym tygodniu posłowie będą decydować o naszych pieniądzach. Szykuje się wyjątkowo finansowe posiedzenie Sejmu. Czego się spodziewać?


]]> [więcej]


05.11.2017 8:00

Tysiąc euro co miesiąc - bez pracy. Francja eksperymentuje z bezwarunkową pensją

Tysiąc euro co miesiąc - bez pracy. Francja eksperymentuje z bezwarunkową pensjąOchotnicy zatkali stronę w internecie, przez którą można zgłosić się po pieniądze; przez rok za darmo. Francja jest kolejnym krajem, w którym prowadzi się eksperyment z tzw. podstawową płacą gwarantowaną. To rozwiązanie ma w przyszłości sprawić, że pracować będą tylko ci, którzy mają na to ochotę.


[więcej]


04.11.2017 13:00

ZUS: Staż pracy mogą potwierdzić "stare" dowody osobiste

ZUS: Staż pracy mogą potwierdzić Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, że w sytuacji, kiedy podatnik nie ma dokumentów, które bezpośrednio potwierdzają lata pracy, pomocny może być m.in. "stary" dowód osobisty. "Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z...


[więcej]


03.11.2017 18:00

Nie będzie powrotu do dawnych cen masła. Eksperci wyjaśniają przyczyny

Nie będzie powrotu do dawnych cen masła. Eksperci wyjaśniają przyczyny​Powrotu do dawnych cen masła nie będzie. Tak twierdzą ekonomiści cytowani przez prestiżowy dziennik "Financial Times".


[więcej]


03.11.2017 8:00

"Gołębio nastawiony klon". Donald Trump nominowała Jerome’a Powella na szefa Fed

Prezydent USA Donald Trump zgodnie z oczekiwaniami nominował Jerome'a Powella na stanowisko prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezydencką nominację musi zatwierdzić Senat USA.


[więcej]


02.11.2017 18:00

​Znamy najbogatszą i najbiedniejszą gminę w Polsce. Różnica jest ogromna

​Znamy najbogatszą i najbiedniejszą gminę w Polsce. Różnica jest ogromnaZ kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tysięcy złotych na jednego mieszkańca, Kleszczów w województwie łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, w której wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe - 390,29 zł per capita. Chodzi m.in. o dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także udziały we wpływach z CIT i PIT.


[więcej]


02.11.2017 18:00

UOKiK wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao

UOKiK wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao​Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciw bankom: BPH, PKO BP i Pekao - poinformował Urząd. Jak dodano, to kolejne postępowania w sprawie spreadów. Wątpliwość UOKiK budzą postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut. Jak czytamy w komunikacie, działania Urzędu dotyczą uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych.


[więcej]


31.10.2017 18:00

Wybierasz się w trasę? Licz się z podwyżkami na stacjach

Wybierasz się w trasę? Licz się z podwyżkami na stacjach Przed 1 listopada ceny paliw na stacjach benzynowych poszły w górę. W tym tygodniu było to średnio od 2 do 5 groszy.


]]> [więcej]


31.10.2017 13:00

Morawiecki: Dochody z VAT w tym roku mogą być wyższe o 10 mld zł

Morawiecki: Dochody z VAT w tym roku mogą być wyższe o 10 mld zł "Dochody z VAT pod koniec tego roku mogą być wyższe od wcześniejszych prognoz i wynieść 153 mld zł, czyli o ok. 10 mld zł więcej niż wcześniej prognozowano" - twierdzi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Według Morawieckiego, dochody podatkowe w tym roku "bardzo ładnie rosną". "Po wrześniu tego roku dochody z VAT kształtują się na poziomie 119 mld zł. Według wstępnych danych za październik to już 132 mld złotych"- wyliczył minister.


[więcej]


31.10.2017 8:00

Nouriel Roubini dla RMF FM: Polska nie jest gotowa na przystąpienie do strefy euro

Nouriel Roubini dla RMF FM: Polska nie jest gotowa na przystąpienie do strefy euro"Polska nie powinna na razie myśleć o zastąpieniu złotego euro" - mówi w rozmowie z RMF FM znany amerykański ekonomista profesor Nouriel Roubini. Amerykańskie media często nazywają go "człowiekiem, który przewidział ostatni kryzys finansowy", lub bardziej żartobliwie "Doktorem Zagładą".


[więcej]