Ekonomia


28.06.2018 18:01

Budżet z nadwyżką. Powodem wysokie dochody z podatku PIT

Budżet z nadwyżką. Powodem wysokie dochody z podatku PIT Budżet państwa miał nadwyżkę w wysokości 9,6 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie w sprawie szacunkowego wykonania budżetu w okresie od stycznia do maja tego roku. Zgodnie z komunikatem dochody budżetu państwa wyniosły 154 mld zł, co stanowi 43,3 proc. zaplanowanych w tym roku dochodów w wysokości 355,7 mld zł. Wydatki budżetu wyniosły po maju 144,4 mld zł, czyli 36,4 proc. planowanych w tym roku w wysokości 397,2 mld zł. Tym samym nadwyżka wyniosła 9,6 mld zł.


[więcej]


27.06.2018 13:01

Sala rycerska, podziemne tunele. XIV-wieczny zamek może być Twój!

Sala rycerska, podziemne tunele. XIV-wieczny zamek może być Twój!Jutro w kantonie Waadt w Szwajcarii zostanie wystawiony na sprzedaż XIV-wieczny zamek. Kilka lat temu Château de Bavois trafił już na rynek nieruchomości. Wtedy nie udało się znaleźć chętnego na wyłożenie 18 milionów franków (ponad 67,5 mln zł).


[więcej]27.06.2018 13:01

PGNiG podpisało umowy ws. dostaw amerykańskiego LNG

PGNiG podpisało umowy ws. dostaw amerykańskiego LNGPGNiG podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, ws. podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA. "Na mocy porozumienia strony prowadzić będą negocjacje zapisów wiążącej, 20-letniej umowy na zakup przez spółkę 2 mln ton LNG rocznie, co odpowiada łącznemu wolumenowi blisko 2,7 mld m sześć. gazu ziemnego po regazyfikacji. Potencjalne dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w...


[więcej]


26.06.2018 18:01

Brytyjski parlament zatwierdził budowę trzeciego pasa na Heathrow

Brytyjski parlament zatwierdził budowę trzeciego pasa na HeathrowBrytyjski parlament zatwierdził plan rozbudowy londyńskiego lotniska Heathrow o trzeci pas startowy. Media odnotowały, że na poniedziałkowym głosowaniu zabrakło szefa MSZ Borisa Johnsona, który wielokrotnie zapowiadał sprzeciw wobec tego projektu.


[więcej]


26.06.2018 13:01

Niższe składki na ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany

Niższe składki na ZUS dla drobnych przedsiębiorców. Sprawdź, kogo dotyczą zmianyRząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych firm, który obniża ich składki na ubezpieczenie społeczne z obecnych ponad 1,2 tys. zł do niespełna 660 zł, w przypadku najdrobniejszych biznesów. Z nowych rozwiązań ma skorzystać ok. 200 tys. firm. - w pierwszym roku w ich kieszeniach ma zostać ok. 1,5 mld zł.


[więcej]


26.06.2018 13:01

Chanel ogłosiła wyniki finansowe. Pierwszy raz od blisko 100 lat!

Chanel ogłosiła wyniki finansowe. Pierwszy raz od blisko 100 lat! Słynna firma Chanel po raz pierwszy w swej blisko stuletniej historii ogłosiła wyniki finansowe. Obroty firmy, które wyniosły w 2017 roku 9,62 mld USD wywołały spory entuzjazm zarówno w prasie ekonomicznej, jak i w tabloidach. "Chanel jedną z pierwszych marek luksusu, łeb w łeb z Louis Vuittonem (LVMH)!" - nadał tytuł informacji miesięcznik "Capital".


[więcej]


26.06.2018 8:01

Rafalska: Pracodawcy mówią, że nie odczuli przywrócenia wieku emerytalnego

Rafalska: Pracodawcy mówią, że nie odczuli przywrócenia wieku emerytalnegoPracodawcy nie odczuli przywrócenia wieku emerytalnego – powiedziała w poniedziałek w Gdyni szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Poinformowała, że ok. 60 proc. osób, które skorzystały z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, stanowiły osoby spoza rynku pracy.


[więcej]


25.06.2018 18:01

Szykują się zmiany w przepisach dot. wynajmowania mieszkań turystom

Szykują się zmiany w przepisach dot. wynajmowania mieszkań turystomRząd chce ograniczyć wynajmowanie mieszkań turystom na kilka dni. Nastąpi to jednak najwcześniej od 2020 roku. O ograniczenia apelują samorządowcy z powodów bezpieczeństwa i podatkowych. Projekt ustawy szykuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.


[więcej]


25.06.2018 13:01

​Banki obniżają opłaty windykacyjne

​Banki obniżają opłaty windykacyjneBanki obniżają opłaty windykacyjne. Zwłaszcza te za listowne albo telefoniczne przypominanie nam o zaległościach. To efekt skarg na instytucje finansowe wysyłanych przez dłużników do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


[więcej]


25.06.2018 13:01

Kłopoty finansowe branży śmieciowej przyczyną serii pożarów?

Kłopoty finansowe branży śmieciowej przyczyną serii pożarów?Czy jedną z przyczyn ostatniej serii pożarów na składowiskach odpadów jest fatalna kondycja finansowa branży śmieciowej? Aż 60 procent przedsiębiorców zajmujących się zbieraniem, przetwarzaniem i odzyskiwaniem odpadów ma kłopoty. To wnioski z opublikowanego raportu Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor.


[więcej]