Ciekawostki


18.09.2020 13:06

​Dlaczego warto czytać na głos

​Dlaczego warto czytać na głosCzytanie na głos niesie istotne korzyści dla naszej pamięci i psychiki - zachęcają naukowcy cytowani przez BBC.


[więcej]


12.09.2020 8:06

Przeprowadzka słonia Hameda

Przeprowadzka słonia HamedaWładze Wybrzeża Kości Słoniowej przenoszą dzikie słonie z dala od ludzkich siedzib. Chcą w ten sposób ratować malejącą populację i chronić lokalnych rolników.


[więcej]10.09.2020 8:06

Walia: Niezwykle rzadkie stworzenia wyrzucone na brzeg. Są warte fortunę

Walia: Niezwykle rzadkie stworzenia wyrzucone na brzeg. Są warte fortunęSpacerujący po walijskiej plaży mężczyzna natknął się na niezwykłe stworzenia, które są warte fortunę - piszą zagraniczne media, m.in. serwis mirror.co.uk. W pierwszej chwili nie wiedział, z czym ma do czynienia, bowiem rzadko spotykane stworzenia nie przypominały żadnych zwierząt znanych spacerowiczowi.


[więcej]


03.09.2020 18:06

Floryda: Gigantyczne żółwie wyłowione z wody

Floryda: Gigantyczne żółwie wyłowione z wodyNad rzeką New River na Florydzie biolodzy z FWC Fish and Wildlife Research Institute dokonali niezwykłego odkrycia. W okolicy pojawiły się niewyłowione od sześciu lat żółwie jaszczurowate.


]]> [więcej]


03.09.2020 8:06

Fale grawitacyjne po raz pierwszy pokazały taką czarną dziurę

Fale grawitacyjne po raz pierwszy pokazały taką czarną dziuręDetektory fal grawitacyjnych LIGO i Virgo mogą pochwalić się największym jak do tej pory odkryciem. Jak pisze na łamach czasopism "Physical Review Letters" i "Astrophysical Journal Letters" kilka zespołów naukowych, z pomocą tych olbrzymich detektorów udało się zarejestrować sygnał zderzenia i połączenia dwóch czarnych dziur, które w sumie dały największą do tej pory zaobserwowaną w ten sposób czarną dziurę. Jej masa jest 142 razy większa od masy Słońca. To równocześnie najdalsze tak zaobserwowane zjawisko. Sygnał dotarł do Ziemi po 7...


[więcej]


25.08.2020 8:06

Wyjątkowe zdjęcie. Mieszkanka Warszawy sądziła, że to mały piesek

Wyjątkowe zdjęcie. Mieszkanka Warszawy sądziła, że to mały piesekKobieta zawiadomiła Ekopatrol, ponieważ na swoim podjeździe przy ulicy Goraszewskiej w Warszawie znalazła malutkiego oseska. Mieszkanka Sadyby sądziła, że jest to bardzo mały piesek.


[więcej]


24.08.2020 18:06

Biathlon czołgowy w Rosji

Biathlon czołgowy w RosjiRosjanie - mimo epidemii koronawirusa - zdecydowali się także w tym roku zorganizować biathlon czołgowy. Impreza odbyła się w 3-17 sierpnia w Moskwie. Biathlon czołgowy to nietypowa i całkiem nowa, bo z początku XXI wieku dyscyplina rodem z Rosji. Zawodnicy poruszają się czołgiem i strzelają z dział czołgowych i karabinów maszynowych do celów, którymi są tarcze symbolizujące pojazdy bojowe oraz niskolecące śmigłowce. W konkursie drużyny prezentują swoje umiejętności w jeździe, strzelaniu i pokonywaniu przeszkód. Według organizatorów w...


[więcej]


03.08.2020 8:06

Kapsuła Dragon już na Ziemi

Kapsuła Dragon już na ZiemiZałogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę 2 sierpnia w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), opuściło już kapsułę.


[więcej]


28.07.2020 18:06

​Rosjanie wyhodowali arbuza o smaku waniliowym

​Rosjanie wyhodowali arbuza o smaku waniliowymW obwodzie astrachańskim w Rosji wyhodowano arbuza z białym miąższem o smaku wanilii - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na rosyjską agencję Interfax.


[więcej]


28.07.2020 13:06

Dlaczego w tym roku jest aż tyle komarów? ​Entomolog: Czekały nawet kilka lat

Dlaczego w tym roku jest aż tyle komarów? ​Entomolog: Czekały nawet kilka latKomarzyce, które kłują nas w 2020 roku - z gatunku doskwier pastwiskowy - wylęgły się z jaj złożonych nawet kilka lat temu. Za sprawą niedawnych ulewnych deszczy - jaja trafiły do zbiorników wodnych i mogły rozwinąć się z nich larwy - wyjaśnia entomolog dr Aleksandra Gliniewicz.


[więcej]